Jelena Ostapenko intră în semifinale la Eastbourne

Credit: Geoff Burke-USA TODAY Sports

A opta cap de serie Jelena Ostapenko din Letonia a ajuns joi în semifinale cu o victorie cu 6-3, 6-2, asupra Anilinei Kalinina în 69 de minute pe Stadionul Internațional Rothesay din Eastbourne, Marea Britanie.

Ostapenko a marcat opt ​​ași și a spart-o pe Kalinina de șapte ori la 11 ocazii.

Data viitoare, Ostapenko o va juca pe italianca Camila Giorgi, care a lucrat rapid si pe adversara ei – 6-2, 6-1 fata de bulgaroaica Victoria Tomova. Cap de serie nr. 12 a urcat în 64 de minute.

Cehia Petra Kvitova a avansat și ea cu o victorie cu 6-3, 6-4 în fața britanicei Harriet Dart. A 14-a cap de serie va juca în semifinale cu brazilianca Beatrice Haddad-Maia, a 15-a. Maya a învins-o pe Lesia Tsurenko din Ucraina în turneu.

Campionatul Bad Homburg Open

Principala cap de serie Daria Kasatkina din Rusia a fost activată de canadianul Bianca Andreescu în sferturile de finală de la Bad Homburg, Germania.

Andreescu a câștigat cu 6-4, 6-1 în 1 oră și 22 de minute. Katsatkina a suferit șase greșeli duble și a câștigat doar 17,6% la al doilea serviciu.

Andreescu a egalat-o vineri în semifinale pe capul de serie nr. 4 a României, Simona Halep. Halep a avut nevoie de doar 56 de minute pentru a câștiga numărul 6 Amanda Anisimova cu 6-2, 6-1.

Cealaltă semifinală presupune o luptă pentru doamnele franceze. Nr.9 Alize Cornet a eliminat-o pe nr.3 Angelique Kerber cu 6-4, 2-6, 6-1 în 1 oră 54 de minute la cursuri. Caroline Garcia a învins-o și pe germană, conducând-o pe Sabine Lisicki cu 6-3, 7-6 (7).