Jocurile Olimpice de la Tokyo 2020: Turnee de baschet 3×3 pentru femei, program de difuzare TV, flux live, orele de începere, clasamente în grupe

Patru jucători WNBA vor călători la Tokyo pentru a reprezenta Statele Unite într-un nou eveniment olimpic, turneul de baschet 3×3. Evenimentul a fost adăugat în 2017 și va include opt echipe cu patru jucători – un înlocuitor – pe fiecare listă împreună cu un antrenor. Echipa SUA va fi reprezentată de Stephanie Dolson din Chicago Sky, de portarul Dallas Wings, Alisha Gray, de portarul Las Vegas Ice, Kelsey Bloom, și de atacantul Seattle Storm, Katie Lou Samuelson, și va fi antrenat de Kara Lawson, de la Universitatea Duke.

Este foarte ușor să respecti regulile jocului. Jocul se joacă pe jumătate de teren pe un coș, timp de 10 minute. Prima echipă care obține 21 de puncte, sau echipa cu cel mai mare scor după 10 minute, este câștigătoare. Fiecare lovitură din interiorul arcului plus fiecare lovitură greșită valorează 1 punct, iar fiecare lovitură din spatele arcului valorează 2 puncte. Dacă scorul este egal la sfârșitul a 10 minute, se va acorda un timp suplimentar pentru a determina câștigătorul.

Turneul de baschet 3×3 pentru femei va începe pe 23 iulie și, înainte de toate acțiunile, iată toate informațiile de programare pe care trebuie să le cunoașteți înaintea Jocurilor de vară din 2020 din Tokyo, Japonia.

Vineri 6 august
Câștigătorul sferturilor de finală 1 împotriva câștigătorului sfertului de finală 2, 12:40 a.m.
Câștigătorul sfertului de finală 3 vs Câștigătorul sfertului de finală 4, 7 a.m.