Kaia Kanepi până în runda a doua la Indian Wells | Sport

Kaia Kanepi până în runda a doua la Indian Wells |  Sport

Kanepi, cu aproape 20 de ani mai în vârstă și care plasează cu aproape 300 de locuri deasupra americanului în clasamentul WTA, pe locul 63 în lume, a preluat rapid conducerea în primul set, ducând scorul la 4:1 în jocuri înainte ca Montgomery să lupte- înapoi pentru a duce scorul la 4:3. Totuși, după ce și-a ținut serviciul, estona de 36 de ani, din Haapsalu, a reușit să spargă serviciul adversarei sale de 17 ani, pentru a lua setul 6:3.

Setul doi a mers ceva mai rapid, Kanepi ajungând la 3:1 înainte de a comite trei greșeli duble în jocul următor și a avut serviciul rupt.

Cu scorul 3:2, Kanepi a spart în jocul următor și apoi a concurat prin propriul serviciu în jocul următor, fără a pierde niciun punct.

În timp ce Montgomery și-a păstrat serviciul din nou, în jocul nouă, Kanepi a revenit de la un deficit de 15:30 pentru a-și menține propriul serviciu și a preluat din nou setul 6:3 și, odată cu acesta, meciul.

Întreaga întâlnire a durat o oră și zece minute; Kanepi a comis nouă greșeli duble în fața celor opt ale lui Montgomery, în timp ce ea a câștigat 75 la sută din punctele de break față de 38 la sută ale adversarului ei.

Kanepi se confruntă cu medaliata cu aur la Olimpiada de la Tokyo, Belinda Bencic (Elveția), clasată pe locul 25 în lume, în turul doi. Perechea s-a întâlnit o dată în competiție, la Wimbledon în 2019, când Bencic a fost învingător.

Jucătoarea de top a Estoniei Anett Kontaveit s-a retras în primul tur și va înfrunta fie Kristina Kucova (Slovacia, locul 77 în lume), cât și Elena-Gabriela Ruse (România, locul 57 în lume).