Kilmarnock 2-1 Arbroath: echipa lui Derek McInnes a fost promovată în Premiership scoțian | Știri despre fotbal

Kilmarnock 2-1 Arbroath: echipa lui Derek McInnes a fost promovată în Premiership scoțian |  Știri despre fotbal

Kilmarnock și-a asigurat promovarea înapoi în Premiership scoțian într-un mod dramatic, în timp ce i-a învins pe cei mai apropiați concurenți Arbroath cu 2-1 pentru a-și pecetlui titlul de campionat.

La câteva secunde după ce Kyle Lafferty s-a apropiat de gazde, Arbroath a fost cel care a luat conducerea la mai puțin de 10 minute în meci, când Scott Stewart a spart terenul și a centrat pentru James Craigen, al cărui șut a trecut pe lângă Zach Hemming.

Luke Donnelly aproape că a dublat avantajul lui Arbroath chiar înainte de pauză. A întâlnit centrarea lui Michael McKenna și a trecut-o pe lângă portarul lui Killie Zach Hemming, dar gazdele au reușit să degajeze.

Imagine:
James Craigen (stânga) i-a pus pe Arbroath cu timp parțial înainte la Rugby Park

Kilmarnock a înregistrat doar două lovituri în primele 45 de minute, în timp ce Arbroath a încercat să-și strice petrecerea de promovare și a fost cu două puncte în fruntea tabelului la pauză.

Dar gazdele au continuat să pună întrebări echipei lui Dick Campbell în a doua perioadă, cu mult mai multă urgență în joc. Oli Shaw, Kyle Lafferty și Ash Taylor au văzut toți eforturile irosite, în timp ce ceasul continua să țină în jos.

Kilmarnock a egalat în cele din urmă la 79 de minute, când Taylor a lovit acasă la a doua oară când a întrebat după ce lovitura sa inițială de cap a fost salvată de Derek Gaston.

Și în ultimul minut, gazdele au pecetluit titlul și promovarea înapoi în clasamentul de vârf la prima dată când au întrebat, în timp ce Ollie Shaw a ținut mingea în sus înainte de a-l hrăni pe Blair Alston, care sa îngrijit în colțul din dreapta jos.

„Sunt atât de fericit pentru atât de mulți oameni”, a spus managerul Kilmarnock, Derek McInnes Sky Sports.

„Dar în special sprijinul, a venit în număr mare și au fost grozavi cu noi de când am venit. Am făcut-o pe calea grea și să o facem așa cum am făcut-o, nu a fost așa cum am planificat-o, dar sa vina din spate cu multimea ramasa cu echipa in repriza secunda.

„Am crezut că suntem prea excitați în prima repriză. Prea anxioși cu munca noastră și probabil prea pompați, dacă există așa ceva. Trebuia să ne gândim mai mult la asta.

Utilizați browserul Chrome pentru un player video mai accesibil

Derek McInnes reflectă asupra conducerii lui Kilmarnock la titlul de campionat, după ce a preluat conducerea clubului în ianuarie și se uită la viața în top

„Credeam că i-am bătut în a doua repriză și a fost doar o chestiune de timp… Dacă am primit-o pe prima destul de devreme, eram încrezătoare că o vom primi pe a doua. Odată ce a intrat, am reușit-o pe ultima. face parte din joc genial, așa că nu mai mult decât am meritat.

„Orice echipă poate câștiga un meci de peste 90 de minute, dar cele mai bune echipe câștigă liga. Am fost cea mai bună echipă.”

Lichties Roșii erau pe locul doi în al patrulea nivel al Scoției când Campbell a preluat conducerea în 2016, dar șase ani și două promovări mai târziu, visul de la Premiership este încă realitate.

READ  Springboks vor înfrunta România la RWC 2023 după ieșirea Spaniei din turneu

Arbroath va termina pe locul al doilea în campionat, ceea ce înseamnă că ar putea juca în finala play-off-ului Premiership – în direct pe Sky Sports – deoarece cei cu timp parțial urmăresc să realizeze o ascensiune de basm la primul nivel.

KILMARNOCK, SCOTIA - 22 APRILIE: Managerul Arbroath, Dick Campbell, își verifică ceasul în timpul unui meci de campionat între Kilmarnock și Arbroath la Rugby Park, pe 22 aprilie 2022, în Kilmarnock, Scoția.  (Fotografia de Craig Foy / SNS Group)
Imagine:
Arbroath lui Dick Campbell ar putea câștiga în continuare promovarea prin play-off, în ciuda înfrângerii de la Kilmarnock

Neil Doncaster, directorul executiv al SPFL, a adăugat: „Aș dori să felicit călduros jucătorii, echipa de conducere și directorii lui Kilmarnock pentru câștigarea Campionatului Cinch într-o manieră atât de dramatică.

„A fost incredibil să vezi că titlul a fost decis într-un meci de vârf dintre Kilmarnock și Arbroath într-un Rugby Park plin.

„Cu siguranță a fost o cursă la titlu aprig disputată între cele două părți, cu multe întorsături, dar Kilmarnock sunt campioni demni.

„Așteptăm cu nerăbdare să-l primim pe Kilmarnock înapoi în Premiership după absența de un an a clubului și îi dorim lui Arbroath mult noroc pentru restul sezonului.

„Așteptăm acum o concluzie interesantă în altă parte a diviziei, cu multe de jucat în play-off, în timp ce retrogradarea este încă de decisă.”