Kontaveit deschide 2022 cu o victorie simplă | Sport

Sesiunea de încălzire de la Australian Open a început cu un set de deschidere strâns, dar Kontaveit a reușit să câștige trei jocuri consecutive în 2: 2 pentru a lua în cele din urmă primul set cu 6: 3. Estonia l-a spart pe Zhang pentru a începe al doilea set și a condus 2. :0 și nu a permis adversarului ei să revină la meci, Ea a terminat în cele din urmă meciul cu încă o victorie de 6:3.

Kontaveit a câștigat 89% din punctele ei de la primul serviciu și a salvat singurul punct de break al lui Zhang în meci, precum și a transformat trei dintre cele cinci puncte de break. Meciul a durat o oră și 12 minute.

Kontaveit a cunoscut o mică schimbare de formă în a doua jumătate a anului trecut, sub conducerea antrenorului Dmitriy Tursunov, deoarece a câștigat aproape toate ultimele 30 de meciuri, inclusiv două victorii în Turul WTA în Rusia și România, și a terminat pe locul șapte în savant. Primul tenismen eston care a trecut de primele zece.

Cap de serie a Estoniei este a patra pentru turneu, care se va disputa pe terenurile dure în aer liber de la Centrul Olimpic de Tenis din Sydney, în urma campioanei locale și numărul unu mondial Ashleigh Barty, Garbine Muguruza (Spania) – care l-a învins pe Kontaveit în Guadalajara, care a încheiat sezonul. . Finala turneului din noiembrie anul trecut – Barbora Krejkova (Cehia).

În total, șapte dintre primele 10 jucătoare ale lumii concurează la Sydney, inclusiv Ons Jabeur, care a fost înlocuită de Kontaveit la ora unsprezecea pentru a-și rezerva un loc la Campionatele de la Guadalajara.

READ  Wimbledon 2021: britanicii Dan Evans, Cameron Norrie și Emma Raducano s-au calificat

Australian Open începe la Melbourne Park luni, 17 ianuarie.

O altă vedetă de tenis din Estonia, jucătoarea veterană Kaia Kanepi, a ajuns în turul doi al WTA 250 Summer Set 1, tot la Melbourne, la începutul săptămânii.

Urmăriți știrile ERR pe Site de rețea socială Facebook Și Stare de nervozitate Și nu ratați nicio actualizare!