Kristina Kokova câștigă un meci dur de 3 seturi la Winners Open

25 martie 2021; Miami, Florida, SUA; Kristina Kokova din Slovacia lovește un forehand împotriva Ashleigh Barty din Australia (nu este în imagine) în runda a doua a Miami Open la Hard Rock Stadium. Credit obligatoriu: Geoff Burke-SUA TODAY Sports

Slovaca Kristina Kokova a învins-o pe favorita Irina Barra cu 2-6, 7-6 (3), 7-6 (5) într-un meci de maraton de trei seturi pentru a avansa în sferturile de finală ale Openului câștigătorilor din Cluj-Napoca, România . , Joi.

Numărul opt, Kokova, a avut nevoie de trei ore și patru minute pentru a-l învinge pe Parra într-un meci care era un impas statistic pe hârtie. Au împărțit numărul total de puncte câștigate, primele puncte de serviciu câștigate și primele puncte de serviciu câștigate aproximativ la mijlocul poziției.

Următorul pentru Kokova este egipteanul Mayar Sherif, câștigător cu 6-2, 6-2 în fața Alex Ayala din Filipine. Joi, ceha Kristina Pliskova, care a câștigat cu 6-4, 6-4, a avansat pe poloneza Katarzyna Kawa, și pe românca Mihaela Pozarnescu, care a învins-o pe spaniola Lara Arruabarrena cu 6-3, 7-5.

Silicon Valley Classic Swap

Cap de serie Elise Mertens, cap de serie Elena Rybakina, cap de cap de serie Danielle Collins și cap de cap de serie Yulia Putintseva s-au calificat în sferturile de finală din San Jose, California.

German Mertens a ajuns în al cincilea sfert de finală al sezonului cu o victorie cu 6-2, 4-6, 6-4 asupra Franței Kristina Mladenovic.

El o va înfrunta pe Mertens Putintseva din Kazahstan pentru a treia oară după ce Putintseva a câștigat dintr-un set în jos pentru a o învinge pe australiană Agla Tomljanovic cu 3-6, 7-5, 6-3.

READ  Hao frustrat: Am avut o șansă, dar nu am profitat de ea - Soccernet.ee

Rybakina a revenit pentru a învinge wild cardul american Claire Liu cu 2-6, 6-0, 6-2. Rybakina, tot din Kazahstan, tocmai s-a întors de pe locul patru la Jocurile Olimpice de la Tokyo.

Collins s-a întors din Statele Unite după ce a pierdut primul set care a învins-o pe fosta campioană a US Open Sloane Stephens cu 3-6, 6-4, 6-3. El îl va înfrunta pe Collins Rybakina în sferturile de finală.