Limerick Athletics – actualizare săptămânală a știrilor

Provocare virtuală West Limerick

KEVIN O’Grady (Dooneen AC) a urcat clasamentul pe primul loc cu un timp de 20:53, pe măsură ce evenimentul se apropia de final.

Este urmat de Niall Okalagan (West Limerick) pe locul doi la 21:09 și Shane O’Sullivan din Donen (21:30) pe locul trei. Colegul de club Dermot Kearns este acum al patrulea la 22:42, cu Mike Sheehy (West Limerick) al cincilea la 23:22. Helen Meehan (Bilboa) este acum lider feminin la 26:49, urmată de Caitreona Farrell (An Brú) la 27:14 și Yvonne Degan (club de țară) la 28:09.

Duoul lui Dooneen de Lisa Horgan (29:18) și Fionnuala Keogh (29:58) sunt pe locul patru și respectiv pe locul cinci. Eavan și Garvan Lyons (ambii din West Limerick) continuă să conducă programul 1K la 3:39 și respectiv 3:40.

Un Brú Juvenile 1 Mile continuă. Bravo pentru toți cei care au organizat #notparkrun și multe alte evenimente virtuale, inclusiv Eamon Maloney 10K.

West Limerick AC a anunțat, de asemenea, detalii despre provocarea județeană din 10 aprilie, care sperăm că va oferi o anumită motivație sportivilor înainte de reluarea curselor „tradiționale”.

1994 – Burse internaționale pentru studenți din toată țara C.

Future Stars reprezintă peste 30 de țări combinate în UL pentru Campionatele Mondiale de Studenți Cross-Country.

UL, cu un comitet condus de Michael Hillieri, a luptat împotriva concurenței din Australia, Anglia și Turcia pentru a organiza evenimentul.

Ploaia, lapovița și grindina au forțat ceremonia de deschidere, condusă de primarul Jean O’Sullivan, să se mute în interior la o sală de gimnastică.

Deși condițiile erau încă perfide, zăpada și înghețul se estompaseră până la începutul cursei cu evenimentul feminin.

READ  Profesorii români fac grevă din cauza salariilor mici

Ea a condus-o de la început pe Yulia Nigura (România), conducând 60 de metri pe 2.000 de metri. Cu toate acestea, Silvia Somaggio din Italia a câștigat în ultima tură și românca a mai avut doar 10 metri de câștig, câștigând la 19:59.

Julia Vaccero din Spania a completat conducerea cu ora 20:28.
Cel mai tânăr atlet din cursă avea 18 ani, studentul la științe sportive Rosemary Ryan. În ciuda condițiilor dure, ea a ocupat mai multe locuri în ultimii 1000 de metri pentru a termina ca prima irlandeză din 25. GB a câștigat titlul pe echipe.

Frank Hanley (Tennessee de Est) din Limerick a făcut un efort curajos la începutul cursei masculine pentru a se stabili cu grupa fruntașă. După 1500 de metri a fost în primele trei locuri, cu Seamus Bauer (Arkansas) de la Kildesart pe locul 10.

După două runde, Bauer a fost al treilea, dar noroiul a aruncat o umbră peste Hanley în timp ce se prăbușea înapoi. Bauer a rămas pe locul trei până la 1.200 de metri până când Martin Jones (Marea Britanie) a trecut de el, apoi alți 7 pentru a ocupa locul 11 ​​în clasamentul general și primul irlandez.

Frank Hanley s-a clasat pe locul 36 și al doilea în Irlanda, spunând că condițiile „au fost mai grave decât orice a trecut prin cei trei ani de la mutarea sa în America”.

Spencer Duval din GB a luat aurul la 38:49, urmat îndeaproape de Piotr Gelssky în Polonia la 38:51 cu Martin Jones (tot Marea Britanie) care a completat podiumul la 39:02. GB este și titlul echipei.