Linesman a obținut semnătura lui Erling Haaland „pentru a fi scoasă la licitație la o organizație caritabilă pentru autism”

REVELAT: Linesman i-a cerut lui Erling Haaland să semneze cartonașul său roșu și galben după victoria lui Manchester City asupra Borussia Dortmund „pentru a scoate la licitație o organizație caritabilă cu autism cu care lucrează de cinci ani”.

• Octavian Sophry a fost criticat pentru că a cerut semnătura lui Haaland în tunel
  • Arbitrul s-a apropiat de vedeta lui Dortmund după remiza europeană împotriva lui City
  • Dar Roman colectează suveniruri de la fotbaliști de cinci ani
  • I-a licitat pentru a strânge bani pentru o organizație caritabilă de autism

Asistentul companiei Romanian Airlines Octavian Soufri a cerut semnarea lui Erling Haaland marți seară pentru a fi scoasă la licitație unei organizații caritabile pentru autism, a fost dezvăluit.

Oficialul a fost criticat pentru presupusa sa lipsă de profesionalism după ce Borussia Dortmund Haaland s-a apropiat de tunel după meciul din sferturile de finală din Liga Campionilor împotriva Manchester City, marți seară.

Dar conform celor raportate de un ziar românesc Gazeta sportivă, Sovre a colectat semnături de la fotbaliști de top în ultimii cinci ani pentru a contribui financiar la un centru care susține adulții cu autism sever din țara sa.

Arbitrul asistent Octavian Sovery a cerut marți semnătura lui Erling Haaland în tunel

Sophry a fost fotografiat alergând în spatele atacantului norvegian Haaland, cerând un autograf – încălcând aparent regula nescrisă a oficialilor neutri – înainte ca tânărul de 20 de ani să semneze în cele din urmă cartonașul său galben și roșu.

Haaland nu părea deranjat de cerere și zâmbi cu brațul în jurul arbitrului asistent.

READ  Emma Radocano este judecată cu fostul antrenor al Joannei Konta, Esteban Carrell, înaintea Transilvania Open.

Cu toate acestea, acțiunile lui Sovre au atras critici din partea criticilor BT Sport, neștiind intențiile sale.

Owen Hargreaves a spus: „Au avut o primă repriză dificilă și au ratat foarte mult în prima repriză. Poți fi fan, dar nu o poți face în fața celorlalți jucători, pur și simplu nu arată bine.

Steaua Borussia Dortmund, Haaland, a fost fotografiată zâmbind cu un braț în jurul arbitrului

„Nu există un moment potrivit pentru asta, este de bun augur pentru oficiali. Este copilăresc să vezi”, a adăugat Julion Lescott, o fostă jumătate a orașului.

Veteranul Soufri, care a fost pe lista oficialilor FIFA pentru al șaptesprezecelea an consecutiv, a fost, de asemenea, dornic să obțină semnarea antrenorului lui Manchester City, Pep Guardiola, dar a reușit doar să-l obțină pe Haaland.

Simona Zlibut, președinta SOS Autism Bihor, a declarat: „Această semnătură este pentru o cauză bună.

Este posibil ca oamenii să nu știe, dar Tavi (Sofry) este direct implicat în susținerea acestei asociații. Ne-au ajutat foarte mult în toți acești ani!

Arbitrul Ovidiu Hategan a fluierat controversat cu gruparea lui Jude Bellingham pentru a marca

Arbitrii au fost, de asemenea, criticați pentru una dintre deciziile luate în prima repriză, cu arbitrul Ovidio Hatigan fluierând controversat după ce Judd Bellingham a intrat în posesia mingii de la Ederson și a fost pe punctul de a o exploata în plasa deschisă.

În loc să-l lase pe tânărul de 17 ani să plaseze mingea și apoi să verifice incidentul folosind VAR, Hattigan a explodat prematur, deși reluările au arătat că Bellingham a câștigat mingea curat, dacă portarul orașului l-ar fi rănit.

READ  Germania a lovit cinci pentru a umili campioana europeană Italia; Ungaria pierde în fața Angliei - turul Ligii Națiunilor | știri despre fotbal

City a câștigat în cele din urmă meciul cu 2-1 datorită golului lui Phil Foden în minutul 90, deoarece Dortmund și-a păstrat poarta într-un meci egal și la un pas de a remiza 1-1 după ce golul târziu al lui Marco Reus a eliminat golul de deschidere al lui Kevin De Bruyne .