„Little Nicholas”, „AMOC”, „My Year of Dix” primesc onoruri la Annecy 2022

Premiul Juriului pentru un film și Premiul Jean Foundation pentru distribuție au revenit Nu sunt permise câini sau italieni De la regizorul Alain Ughetto (Yasmine), folosind mișcarea stop-mud pentru a urmări pașii strămoșilor săi care au traversat Alpii la începutul secolului al XX-lea pentru a migra din Italia în Franța.

Gama competiției de lungmetraj din acest an a fost printre cele mai bune pe care le-am văzut vreodată la Annecy, sau la orice festival de animație, de altfel, și se pare că juriul a fost de acord, oferind o pereche de specialități suplimentare pentru Signe Baumane. Relația mea de dragoste cu căsătoria și Pierre Folds Salcie oarbă, femeie adormită.

În formația Contrachamp, Koji Yamamura Zeci din nord A luat marele premiu.

Sortimentul de pantaloni scurți de la Annecy era la fel de plin, dar febra neonului visurilor lui Balázs Turai mama ta Ridicați-vă deasupra ambalajului pentru a lua cristalul. Filmul este acum eligibil pentru Oscaruri.

De la concursul TV, Sarah Gunnarsdottir anul penelor mele A primit cele mai mari onoruri.

Mai jos, o listă cu toate titlurile câștigătoare de la Festivalul Internațional de Film de Animație de la Annecy din acest an.

Filme de lung metraj

Crystal pentru un lungmetraj

Micul Nicolae – Fericit pe cât posibil – Amandine Fridon, Benjamin Massupry, Franța / Luxemburg

Premiul juriului

Nu sunt permise câini sau italieni – Alain Ogito, Franța / Italia / Elveția

Privilegiul juriului

Relația mea de dragoste cu căsătoria – Sene Baumann, Letonia / Statele Unite / Luxemburg

Privilegiul juriului

Salcie oarbă, femeie adormită – Pierre Foldes – Franța / Luxemburg / Canada / Țările de Jos

READ  Descoperire, canal + început de inginerie | Știri

Premiul Jane Distribution Foundation

Interzis câinilor și italienilor – Alain Ogito, Franța / Italia / Elveția

contracampion

Premiul Contrachamp

Zeci din nord – Koji Yamamura, Japonia / Franța

Privilegiul juriului Contrechamp

Chun Tae-il: O flacără vie – Jun Pyo Hong, Coreea de Sud

filme scurte

Cristal pentru un scurtmetraj

mama ta – Balázs Turai, Ungaria / România

Premiul juriului

Restaurant unde se servesc biftecuri Spilla Cadiz, Slovenia / Germania / Franța

Premiile „În afara granițelor”.

se intersectează Dirk Coe, Elveția

Privilegiul juriului

Inregistreaza-te Jonathan Laskar, Elveția

Privilegiul juriului

anxietate corporală – Yuriko Mizushiri, Franța / Japonia

filme de absolvire

Cristal pentru filmul de absolvire

Caracter – Soojin Moon, Coreea de Sud

Premiul juriului

câine sub un pod – Reho Tan, China

Privilegiul juriului

Mamă, ce-i cu câinele? – Lola Lefevre, Franța

Televiziune

Cristal pentru producție TV

anul penelor mele – Sarah Gunnarsdottir, Statele Unite ale Americii

Premiul juriului pentru un special TV

casa Emma De Suave, Mark James Royles, Nikki Lindroth von Baher, Paloma Baeza, Marea Britanie/SUA

Premiul juriului pentru un serial de televiziune

două păsări mici – Alejo Chitini, Alfredo Soderguet, Argentina/Colombia/Uruguay

filme comandate

Crystal pentru un film comandat

salva pe ralph – Spencer Sucer, Marea Britanie

Premiul juriului

aline – Wes Anderson, Franța

VR funcționează

Crystal pentru cea mai bună acțiune în realitate virtuală

o privire Benjamin Cleary, Michael O’Connor

Privilegiul juriului

Goliat: Joacă-te cu realitatea – Barry Jane Murphy, Mai Abdallah, Regatul Unit/Franța

Premii speciale

Premiul France Television pentru un scurtmetraj

mama ta – Balázs Turai, Ungaria / România

Premiul Juriului Canal + Junior

joc vortex – Augusto Schillaci, Argentina / Statele Unite

READ  UBISOFT îl numește pe Christian Bagno în funcția de director general al studiourilor sale din România

Premiul pentru publicul tânăr

regina vulpei – Marina Ross, Elveția

Premiul pentru cea mai bună muzică originală pentru un scurtmetraj

regina vulpei – Rachel Zimmermann, Elveția

Premiul pentru cea mai bună muzică originală pentru un lungmetraj

cowboy cuantic – Howe Gelb, Maciej Zielinksi, Statele Unite

Premiul André-Martin pentru un scurtmetraj francez

O poveste pentru două coarne Amandine Mayer, Franța

Premiul de legătură cu festivalurile

pământ necunoscut – Pernell Keir, Adrian Dexter, Danemarca/Franţa

Premiul YouTube

cea mai mică invenție – Noah Ernie, Elveția

Premiul orașului Annecy

compensare – Wilson Borja, Columbia

Imaginea de mai sus: „Little Nicholas – Fericit cât se poate”, „Dozens North”, „Amok”, „Year Of My Dicks”

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată.