Luxemburgul a revenit, iubito! Recapitulare a celei mai mari frământări din pauza internațională

Deși nu au existat competiții principale, runda recentă a calificărilor internaționale din întreaga lume ne-a oferit câteva surprize neașteptate – dacă știți unde să căutați.

Macedonia de Nord a învins Germania și Luxemburg învingând Republica Irlanda ca fiind cea mai mare surpriză din pauza internațională, dar există o mulțime de rezultate uimitoare din toată Europa și nu numai.

Acestea au fost cele mai bune din grup:

Cele mai mari surprize din pauza internațională

Victorii

Armenia învinge Islanda (2-0) și România (3-2)

Diferența în clasamentul FIFA: 53 și 62

Poate că nicio țară nu a obținut o pauză internațională mai bună decât Armenia, care a câștigat toate cele trei calificări la Cupa Mondială, în ciuda absenței atacantului romilor Henrikh Mkhitaryan,

După ce a început cu o victorie restrânsă cu 1-0 în deplasare asupra Liechtensteinului, 4.000 de fani au fost lăsați să intre pe stadionul republican Vazgen Sargsyan din Armenia, unde a găzduit iubita Islandă scandinavă.

Echipa de drenaj a Islandei nu a fost un meci pentru gazde, deoarece Armenia a obținut o victorie confortabilă cu 2-0. Meciul său ulterior împotriva României a fost una dintre cele mai distractive bătăi de la fereastra internațională. A avut cinci goluri, două schimbări în față, o lovitură de pedeapsă și un cartonaș roșu – toate în repriza a doua – și două goluri armene târzii care i-au ajutat pe gazde să câștige prin surprindere.

Luxemburg peste Republica Irlanda

Diferența în clasamentul FIFA: 56

Antrenorul irlandez Stephen Kenny a avut un început mizerabil în mandatul său prezidențial, fără victorii în nouă jocuri, dar un meci de acasă împotriva Luxemburgului a oferit în cele din urmă șansa unei victorii directe.

Atacantul James Collins a lovit în mod miraculos volea goală în prima repriză și ar fi cea mai bună șansă a gazdelor în meci. Încrederea Luxemburgului a crescut pe măsură ce meciul a continuat și a apărut încrezător în posesia, extrema Gerson Rodriguez marcând de la distanță în minutul 85 oferind echipei sale prima victorie în deplasare în WCQ din 2008.

Sudan a învins Africa de Sud (2-0)

READ  O familie găsește refugiu de război în Sok - OK Bay News

Sudanul și Africa de Sud se confruntă duminică cu un meci de calificare pentru Cupa Națiunilor Africane, știind că câștigătorul se va califica la turneu. Sudanul și-a învins greutatea grupului prin înfrângerea liderilor Ghana, în timp ce a primit doar trei goluri în cinci meciuri, iar acest lucru a arătat încredere într-o victorie cu 2-0 asupra Africii de Sud, în ciuda faptului că adversarii lor au fost cu 56 de locuri mai mari în clasamentul mondial FIFA.

Macedonia de Nord asupra Germaniei (2-1)

Diferența în clasamentul FIFA: 52

Odată cu reapariția recentă a Macedoniei de Nord și cu scăderea în cifră a Germaniei, acest rezultat nu este la fel de surprinzător din punct de vedere al ratingului ca acum trei sau patru ani. Dar semnificația simbolică a acestei descoperiri nu poate fi subestimată. Germania nu a pierdut o calificare la Cupa Mondială din septembrie 2001, o victorie uimitoare cu 5-1 pentru Anglia, care a văzut un hat-trick pentru Michael Owen. Director Joachim LawDesemnat în 2006, a obținut 29 de victorii și doar trei egaluri în ultimele 32 de meciuri de calificare la Cupa Mondială.

Dar această latură nordică macedoneană nu este ușoară. Mijlocașul Eljev Elmas este considerat unul dintre cei mai promițători jucători din Serie A cu Napoli, în timp ce colegii săi de mijlocas Ennis Bardi și Izgan Alyoski joacă Levante și, respectiv, Leeds United. Fanii fotbalului italian îl vor cunoaște și pe Goran Pandev, care joacă în prezent cel de-al 20-lea sezon al său în Italia cu clubul Genoa din Serie A.

Pandev a marcat primul gol al vizitatorilor cu puțin înainte de pauză, înainte ca Ilkai Gundogan să egaleze cu un penalty în a doua repriză. Timo Werner a apucat o ocazie de aur în minutul 80, ratând un gol deschis de la șase metri, iar șase minute mai târziu, Eljeev Elmas a realizat finalul pe care Werner nu l-a putut realiza, oferind Macedoniei de Nord o victorie celebră.

READ  Selecția „Bad Behavior” din seria Berlinale

Etiopia împotriva Madagascarului (4-0)

Acest rezultat este remarcabil nu numai pentru decalajul din clasamentele FIFA dintre aceste două țări, ci și pentru marja victoriei.

Aceste două echipe și-au început drumurile separate din 2013, anul în care Madagascar a atins unul dintre cele mai scăzute clasamente, în timp ce Etiopia a atins cel mai înalt nivel. Acum, Etiopia este cea mai slabă din aceste calificări majore la Cupa Africii a Națiunilor. Orice altceva decât o victorie pentru Etiopia s-ar califica pentru Madagascar, dar trei goluri din prima jumătate pentru Africa de Est au asigurat un loc pentru Etiopia în Cupa Africii a Națiunilor.

A desena

Malta-Slovacia (2-2)

Diferența în clasamentul FIFA: 142

Malta a avut doar patru puncte în timpul celor două campanii de calificare anterioare, dar arhipelagul cu puțin peste 500.000 de oameni a avut unul dintre cele mai mari rezultate obținute vreodată când s-au început sâmbătă calificările la Cupa Mondială. Vizitatorii au luat Malta cu 2-0 în 20 de minute împotriva numărului mondial 34 Slovacia, înainte ca Slovacia să înscrie de două ori în a doua jumătate, ceea ce înseamnă un eveniment de împărțire a punctelor pe stadionul Anton Malatsko din Trnava, Slovacia.

Încorporați din Getty Images

Eswatine vs. Senegal (1-1)

Diferența în clasamentul FIFA: 133

Eswatini, cunoscut anterior sub numele de Swaziland, s-a confruntat cu sarcina dificilă de a călători în Senegal pentru meciul final al calificărilor din grupa A din Cupa Africii. Senegal s-a clasat pe locul 20 în lume, cea mai mare dintre toate echipele africane, învingându-l pe Eswatini cu 4-1 în meciul invers. Eswatini a condus cu 1-0 după gol în minutul cinci înainte ca Sheikho Kouiati de la Crystal Palace să egaleze în al șaselea minut de pauză pentru a salva gazdele dintr-o remiză.

READ  „Tatuajul” lui Lauren se votează în noile șase! Angus și Anette vor juca ca invitați în semifinala piesei estoniene

Montserrat vs. Antigua și Barbuda (2-2) și El Salvador (1-1)

Diferența în clasamentul FIFA: 56 și 107

Montserrat are o populație de doar 5.900 de populații și a intrat în cea de-a 183-a pauză internațională în Clasamentul Mondial FIFA, dar mica națiune a Indiilor de Vest a reușit să înscrie două remize în fața unei opoziții mai talentate.

Majoritatea membrilor echipei Montserrat joacă fotbal în afara ligii din Anglia și se califică prin părinți sau bunici născuți pe insulă. Atacantul superstarului Lyle Taylor de la Nottingham Forest a marcat toate cele trei goluri ale echipei în pauza internațională pentru a-și menține visul de a se califica pentru Cupa Mondială.

Letonia-Turcia (3-3)

Diferența în clasamentul FIFA: 104

Turcia a deschis WCQ-ul cu o victorie cu 4-2 asupra Olandei, apoi a călătorit spre nord pentru a obține o victorie cu 3-0 asupra Norvegiei, condusă de Erling Haaland. După două victorii convingătoare, jocul de acasă împotriva Letoniei a fost o oportunitate ideală pentru Turcia de a înscrie un gol trei-trei. Dar letonii enervanți aveau alte idei. Turcia a făcut progrese convingătoare de două ori – mai întâi 2-0 apoi 3-1 – dar Letonia a continuat lupta și a marcat două goluri în a doua jumătate pentru egalare, punând capăt startului perfect pentru Turcia să se califice.