Meciul UEFA Champions League a fost amânat din cauza acuzațiilor de rasism

Meciul de fotbal UEFA Champions League dintre Paris Saint-Germain și Istanbul din Basaksehir a fost suspendat, marți, după ce cele două echipe l-au acuzat pe oficialul meciului că a insultat rasial un antrenor asistent negru.

Meciul de la Paris – un meci crucial în competiția europeană de fotbal – a fost oprit după doar 14 minute când Sebastian Koltisco, al patrulea arbitru român, l-a chemat pe arbitru pe Ovidio Hattigan pe linia de contact. Nu a fost clar imediat motivul cererii.

Când Hatjan s-a apropiat de banca echipei, se pare că Koltisco cerea ca Pierre Weibo, fostul internațional camerunez care lucrează acum ca antrenor asistent al echipei turcești, să fie expulzat din meci.

Rapoarte în România și Sunetul accidentului, A sugerat ca Koltisco să-l informeze pe Hattigan că un membru al echipei de antrenament Basaksehir – Weibo – ar trebui concediat și l-a denumit „acea persoană neagră”.

În timp ce Hategan se pregătea să scoată din buzunar un cartonaș roșu, Webó s-a apropiat de arbitru și l-a atacat pe Coltescu Folosind titlul elementar pentru a-l distinge.

– De ce a spus negrul? Webó A strigat în repetate rânduri Spre Koltisco, unde a fost scos de pe teren. – De ce ai spus negru?

Jucătorii lui Bașakșehir au protestat imediat împotriva lui Hatigan, iar vedetele PSG Neymar și Kylian Mbappe au participat în curând – care au fost și ei Țintată de abuzul rasial În trecut – alăturați-vă și discuției. Atunci Demba Ba, veteranul atacant senegalez Basaksehir, s-a apropiat de Koltisco și l-a întrebat: „De ce atunci când pomenești de un bărbat negru, trebuie să spui„ Omul acesta negru ”?

READ  Un supraviețuitor al Holocaustului a aruncat primul lanț într-un joc Yankees-Rays

„Nu ai spune„ acești oameni albi ””, a spus Ba, arătând cu degetul. „Ai putea spune acești bărbați”.

Rolul lui Kultesco ca al patrulea arbitru include supravegherea zonelor de antrenament și a locurilor și gestionarea înlocuirilor jucătorilor. Ca A protestat, la câțiva centimetri de fațăEl – sau orice alt membru al întregii unități românești de matchmaking – părea să apere alegerea cuvintelor mai degrabă ca o chestiune de limbă decât de intenție.

După câteva minute de discuții, jucătorii Basaksehir au decis să părăsească stadionul, iar omologii lor PSG au urmat rapid și, imediat ce a părăsit stadionul, doi șoimi au putut fi auziți pe microfoanele difuzate la TV, insistând că protocolul pentru rezolvarea problemei – și dacă jocul va relua. – „Nu a fost la mine”.

UEFA, organul de conducere al fotbalului european și organizatorul competiției, planificase provizoriu reluarea meciului la ora locală 22:00, după o întârziere de 45 de minute, Koltisco înlocuind arbitrul în calitate de asistent video la fața locului.

S-a raportat că jucătorii PSG sunt gata să continue să joace – chiar și înapoi în tunel pentru a se îndrepta spre stadion – dar Basaksehir a confirmat acest lucru. Stare de nervozitate Jucătorii săi au refuzat „din cauza rasismului celui de-al patrulea arbitru, Sebastian Koltisco, împotriva antrenorului nostru asistent, Pierre Webo”.

Și Paris Saint-Germain Confirmat public „Remarcile rasiste ale celui de-al patrulea arbitru” l-au determinat să nu mai joace.

La două ore după ce jucătorii au părăsit stadionul, UEFA a declarat într-un comunicat că echipele au fost de acord să joace ultimele 76 de minute de meci miercuri, după ce au convenit asupra unui caz neobișnuit de înlocuire completă a oficialilor meciului. De asemenea, a spus că va revizui incidentul care a oprit meciul.

READ  Dota 2 Ti10 este setat pentru România, care este un avantaj pentru echipele calificate

„O anchetă cuprinzătoare asupra accidentului va fi deschisă imediat”, a declarat UEFA într-un comunicat.

Paris Saint-Germain va participa la el, știind că locul lor în runda eliminatorie a turneului este sigur, după înfrângerea lui Manchester United de RB Leipzig marți seară. Ștampila de eliminare De la clubul din Premier League. Basaksehir a fost deja exclus din competiție.