Meciurile din semifinale s-au desfășurat în Luxemburg, Portorož

2 iulie 2021; Londra, Regatul Unit; Lyudmila Samsonova (Rusia) este văzută jucând Sloane Stephens (SUA) în runda a treia feminină la All England Lawn Tennis and Croquet Club. Credit obligatoriu: Peter van den Berg-SUA TODAY Sports

A șaptea capă de clasă rusă Lyudmila Samsonova s-a calificat vineri în semifinalele Open-ului Luxemburg BGL BNP Paribas, cu o victorie cu 6-1 6-4 față de elvețianul de top Belinda Bencic din Elveția.

Samsonova a câștigat 81% din primele puncte de serviciu și a salvat cele două puncte de break pe care le-a confruntat. Ea o va întâlni pe Jelena Ostapenko, clasată pe locul trei, după victoria Letoniei cu 7-6 (6) și 6-2, cu victoria cu 8-2 a Alizei Cornet a Franței în sferturile de finală.

Celălalt meci din semifinală va avea loc sâmbătă, cu a cincea cap de serie Marketa Vondrosova din Republica Cehă împotriva tânărului neterminat Clara Towson din Danemarca. Vondrosova a avansat cu o victorie cu 7-5, 6-2 asupra belgianului Elise Mertens, care avea opt duble greșeli. Towson, în vârstă de 18 ani, nu s-a confruntat cu un punct de break într-o victorie cu 6-3 6-2 asupra Marie Bozkova din Cehia.

Compania de Asigurări Sava Portoroz

Yulina Putintseva, secundă kazahă, s-a calificat în semifinalele de la Portoroz, Slovenia, cu o victorie cu 6-3 6-2 asupra italienei Lucia Bronzetti.

Putintseva se confruntă sâmbătă cu un alt jucător italian după ce a patra cap de serie Jasmine Paolini a eliminat-o pe românca Sorana Kirstia cu 6-4 4-6 6-1. Paolini a salvat 10 din cele 13 puncte de break într-un meci care a durat două ore și șase minute.

READ  Urmăriți jocul Lupilor împotriva Liverpool - Streaming live online și informații TV mondiale - Liverpool FC

A treia cap de serie Alison Riske o întâlnește pe slovena Kaja Govan în cealaltă semifinală. Riscul a scăzut cu 2-0 în primul set înainte de a reveni la o victorie cu 6-4, 6-1 asupra francezei Kristina Mladenovic. Jovan a eliminat-o pe compatriota slovenă Tamara Zidansek, cap de serie numărul 5, în seturi drepte, 7-6 (4), 6-3.