Mertens îl învinge pe Halep la Madrid Open – The Manila Times

MadridNumărul trei mondial Simona Halep a ieșit marți (miercuri la Manila) de la Madrid Open, pierzând cu 4-6, 7-5, 7-5 în optimile de finală în fața belgienei Elise Mertens, în timp ce Dominic Tim a obținut o victorie directă. În primul său meci din martie.

Romanian Halep, care a câștigat titlul de la Madrid în 2016 și 2017, nu a ajuns în finala Campionatului WTA în acest sezon și aceasta a fost prima ei ieșire în capitala Spaniei de când a pierdut în primul tur în 2015.

Halep a navigat în primele două runde pe terenuri de lut din Madrid fără a pierde un set, dar a terminat pe locul doi într-un meci care a dus la 15 despărțiri.

Elise Mertens a reacționat după ce a câștigat un punct. Mertens a uimit-o pe Simona Halep, numărul trei mondial, ajungând marți (miercuri la Manila) în Spania, în sferturile de finală ale Openului de la Madrid. Imagine a fișierului AFP

Halep a servit 10 greșeli duble în meci și nouă Mertens.

Halep, de două ori campion la Grand Slam și fostul numărul unu mondial, s-a împărțit de două ori în setul final la 3-1 și 4-3, dar în cele din urmă a renunțat după puțin peste două ore și jumătate de joc.

În sferturile de finală, Mertens, cea de-a 13-a cap de serie, se va întâlni cu partenerul ei de dublu, Belarus, cu șapte locuri, Arena Sabalenka, care a învins-o pe americanca Jessica Bigula cu 6-1 6-2 în doar 52 de minute.

Numărul unu mondial Ashley Barty, numărul 9, Petra Kvitova, se va întâlni în sferturile de finală, în timp ce clasa a opta, Belinda Pensic, o va înfrunta pe Paula Padosa, clasată pe locul 62 în Spania.

În ultimul sfert de confruntare, Anastasia Pavlyuchenkova a jucat-o pe Karolina Moshova, care avea nevoie de patru puncte de meci pentru a o învinge pe Maria Sakkari cu 6-0, 6-7 (9/11), 7-5.

READ  Swiatek trimite Polonia în finala Cupei BJK, cehii au învins Marea Britanie

Pavlyuchenkova din Rusia a învins-o pe subcampioana Australian Open Jennifer Brady cu 7-5, 6-7 (8/10), 6-3, în ciuda faptului că a pierdut un punct de meci în setul secund.

Și la egalitatea masculină, numărul 4 mondial Tim a reușit să câștige cu 6-1, 6-3 față de americanul Marcus Girone în primul său meci din aproape două luni.

Austriecul, care joacă pentru prima dată de la pierderea surpriză în fața lui Lloyd Harris la Dubai, a rupt adversarul pe locul 91 de patru ori și nu s-a confruntat cu nicio pauză.

A treia sămânță a spus: „Am nevoie de 100% în fiecare aspect al jocului meu”.

„Nu am putut aduce asta în instanță la Doha, Dubai sau aproape de sfârșitul Australian Open, așa că a fost mai bine să iau o pauză”.