Miami Open 2023: Sorana Sirest o uimește pe Aryna Sabalenka ajungând în semifinale

sursa imaginii, Getty Images

legenda foto,

Doar Anastasia Pavlyuchenkova (11 ani între Cincinnati 2010 și Madrid 2021) are un diferență mai mare între semifinalele ei WTA 1000 decât așteptarea de 10 ani a Soranei Cistea

Numărul doi mondial, Aryna Sabalenka, a suferit o înfrângere șoc în seturi consecutive, când românca Sorana Cîrstea a obținut cea mai mare victorie din cariera ei, ajungând în semifinalele de la Miami Open.

Kirsty, în vârstă de 32 de ani, a învins-o pe campioana de la Australian Open cu 6-4, 6-4 pentru a înregistra prima ei victorie în fața unei adversare de top trei.

Unseeded Cirstea o va juca pe Petra Kvitova sau Ekaterina Alexandrova la prima ei apariție în ultimele patru la un eveniment WTA 1000 în aproape 10 ani.

„Sunt puțin fără cuvinte”, a spus ea.

Vorbind în interviul ei pe teren, numărul 74 mondial a adăugat: „Am ieșit știind că va fi un meci foarte greu. Ariana lovește foarte tare, așa că am știut că trebuie să mă țin”.

„Sunt foarte mulțumit de performanța mea de astăzi. Nu mă aștept să fiu sincer.”

Cîrstea, singura jucătoare fără cap de serie care a ajuns în sferturile de finală la tragerea la sorți feminine, încă nu a renunțat la un set într-o serie de cinci meciuri la Miami, care a văzut-o și ea eliminată de numărul patru mondial Caroline Garcia.

Ea a arătat o formă impresionantă la Sunshine Double, pierzând în fața Iga Swiatek, numărul unu mondial, în primul ei sfert de finală la Indian Wells, la începutul acestei luni.

Sabalenka, 24 de ani, a răspuns după ce Serst a spart serviciul în meciul de deschidere al ambelor seturi.

Dar, în ambele ocazii, adversarul din Belarus a fost cel care a reușit să reseteze, înainte de a reuși să depășească două puncte de break, când Cirstea a servit în meci – și i-a provocat doar o a treia înfrângere lui Sabalenka în 23 de meciuri anul acesta.

Campioana de la Wimbledon Elena Rybakina, cap de serie, a șaptea, o va întâlni în celelalte semifinale pe americanca pe locul trei, Jessica Pegula, cu garanția unei noi campioane feminine la Miami.

Doar kazahul Rybakina, cu 12, a câștigat mai multe meciuri, atrăgând 1.000 în WTA major în 2023 decât Cirstea. Roman este primul jucător clasat în afara top 50 care a câștigat până la nouă meciuri Sunshine Double în același an.

La extragerea masculină, italianul se află pe locul zece Yannick Sinner Ea a depășit o întârziere de două ore de ploaie pentru a trece în semifinale.

Totuși, Sinner, în vârstă de 21 de ani, a renunțat la un set la Miami, obținând în cele din urmă o victorie confortabilă cu 6-3 și 6-1, în așteptarea fie a numărului unu mondial, Carlos Alcaraz, fie a capului de serie, Taylor Fritz, în ultimele patru.

Andreescu confirmă accidentarea

Canadenca Bianca Andreescu a spus că și-a rupt un ligament la glezna stângă după ce s-a retras luni din meciul din turul al patrulea împotriva rusoaicei Alexandrova.

Fosta campioană de la US Open a părăsit terenul într-un scaun cu rotile, vădit dureroasă după ce a căzut în timpul celui de-al doilea set.

„O voi lua zi de zi și sunt optimist că, cu o muncă adecvată, reabilitare și pregătire, voi reveni în curând pe teren.

„Procesul de reabilitare a început deja și va continua să ofere actualizări”.