Miami Open: Aryna Sabalenka o învinge pe Barbora Kryczkova pentru a ajunge în sferturi, Elena Rybakina reușește a 11-a victorie

Actualizat: 28 martie 2023 10:52 IST

Din India Today Sports Bureau: Campioana Australian Open Aryna Sabalenka și vicecampioana Elena Rybakina au continuat să domine sezonul 2023, ajungând în sferturile de finală la Miami Open.

Numărul 2 mondial Sabalenka a ajuns în al cincilea sfert de finală al sezonului învingând-o pe numărul 16, Barbora Krejkova, cu 6-3, 6-2. Sabalenka, care și-a îmbunătățit palmaresul la 20-2, o va întâlni în sferturile de finală pe românca Sorana Cîrstea.

A fost cea de-a treia întâlnire a sezonului dintre Sabalenka și Krejikova, care au întrerupt 13 victorii consecutive ale lui Sabalenka în februarie, înainte de a câștiga Campionatele de la Dubai. Cu toate acestea, Sabalenka a răzbunat pierderea de la Indian Wells Masters.

Ultima ciocnire a fost o competiție unilaterală. Sabalenka nu a făcut break în meci și a înfruntat doar un break point. Setul de deschidere a fost decis printr-un singur break de serviciu, venit la primul break point al meciului.

După 2-3, 0-30, Krejcikova a tras o dublă greșeală, iar Sabalenka a reușit să se retragă pentru a conduce cu 4-2. Sabalenka a câștigat setul după trei meciuri, în timp ce o ținea pe Krejcikova doar cu o singură câștigătoare. În setul doi, Sabalenka părea de neatins. Krejcikova a ratat de două ori punctul de spargere, iar Sabalenka a sigilat meciul.

A unsprezecea victorie a lui Rybakina

În altă parte, campioana de la Wimbledon Elena Rybakina, care a învins recent Indian Wells, și-a păstrat viu visul „Sunshine Double” cu o victorie cu 6-4, 6-3 în fața belgienei Elise Mertens la Miami Open. Victoria i-a oferit lui Rybakina a 11-a victorie consecutivă.

Rybakina o va întâlni în sferturile de finală pe italianca Martina Trevisan, clasată pe locul 25. Va fi prima lor întâlnire. Dacă Rybakina va câștiga Miami Open, va deveni doar a cincea femeie care câștigă Sunshine Double.

READ  Primarul Clujului anunță câștigătorul licitației pentru ștrandul olimpic din municipiul vecin, în valoare de 23 de milioane de euro

Mertens a câștigat primul break al serverului și l-a transformat în al patrulea punct de break la 3-3. Dar, după două greșeli duble ale lui Mertens, i-a oferit lui Rybakina o șansă de a sparge înapoi. Kazahul de origine rusă a ținut trei puncte la 5-4 și a câștigat primul set.

Rybakina și-a continuat avântul în setul al doilea, spargând 2-0 la al patrulea punct de break. După ce a încheiat victoria, Rybakina și-a extins palmaresul în fața lui Mertens la 3-1.