Muller ia răpus câștigătorul târziu în lupta din Germania pentru a învinge România

România a avut un avantaj surprinzător în minutul al nouălea, la Hamburg, când extremul Rangers, Iannis Hagi, s-a izbit de apărare și l-a tras pe portarul german Marc-Andre ter Stegen, un înlocuitor târziu al rănitului Manuel Neuer.

Românii au condus cu 1-0 în prima repriză, dar Serge Gnabry a egalat cu cel de-al 20-lea gol în 30 de meciuri internaționale după 52 de minute.

Muller a ieșit apoi de pe bancă în a 107-a apariție pentru Germania pentru a înscrie cel de-al 40-lea gol internațional, cu nouă minute rămase.

„A fost enervant să acceptăm un gol timpuriu, dar echipa s-a luptat și nu a renunțat niciodată și a jucat cu încredere”, a declarat antrenorul german Hansi Flick.

„În cele din urmă, victoria a fost mai mult decât meritată, deoarece am dominat perioade lungi”.

Rezultatul consolidează conducerea Germaniei în fruntea grupei J înaintea meciului de calificare de luni în deplasare cu Macedonia de Nord. O victorie la Skopje i-ar pune pe germani pe punctul de a câștiga un bilet la Cupa Mondială.

„Cu cât ne calificăm mai repede, cu atât mai bine”, a declarat Gnabry, golgheterul. „Astăzi a fost un pas important. Acum vrem să o clarificăm luni”.

A fost o performanță mult mai puțin sigură decât germanii, care au fost zguduiti de întârzierea lor la început, dar Flick s-a bucurat de a patra victorie consecutivă.

Arbitrul asistent video german le-a refuzat germanilor o penalizare după un ușor contact cu Timo Werner, înainte ca Hagi să-i surprindă puțin pe gazde.

Atacantul Rangers l-a învins pe fundașul Chelsea Antonio Rudiger și a trecut mingea în fața portarului Ter Stegen.

Au fost priviri nervoase în echipa germană, asemănătoare cu cele din martie, când Macedonia de Nord a marcat o victorie șocantă cu 2-1 la Duisburg – prima dată când Germania a pierdut un meci de calificare la Cupa Mondială în 20 de ani.

Gnabry, Marco Reus și Werner au avut șanse pentru Germania, dar gazdele au durat mult să se recupereze după întârziere.

Gazdele au egalat când Gnabry a lovit șutul său la șapte minute după sfârșitul primei reprize.

Werner și Reus au cedat locul lui Muller și Kai Havertz cu 20 de minute rămase. Aceasta este inima jocului.

Havertz a ratat o ocazie de aur când a avansat în spatele apărării cu mingea la picioare, înainte ca Muller să lase pe câștigător pe acoperișul fileului după o lovitură de cap a lui Leon Goretzka.