Naomi Osaka suferă o ieșire din primul tur de la West and South Open | știri din tenis

Naomi Osaka suferă o ieșire din primul tur de la West and South Open |  știri din tenis

Naomi Osaka a suferit o ieșire în primul tur la West-South Open cu o înfrângere cu 6-4, 7-5 în fața lui Zhang Shuai.

Osaka, care a ajuns în finala din 2020 de la Cincinnati, a pierdut la 75 de minute, când Zhang a egalat recordul perechii de trei victorii fiecare.

Zhang nu a învins un mare câștigător din primul tur al Australian Open 2020, când a învins-o pe Sloane Stephens în trei seturi.

Fostul număr unu mondial Osaka s-a descurcat bine luând 10 ași și a pierdut doar 10 puncte în spatele primei ei livrare.

Însă Zhang, pe locul 44, a profitat de cele 29 de erori neforțate ale Osaka pentru a schimba cursul meciului.

Osaka a arătat fulgerări din ce e mai bun pentru a regla setul al doilea la 5-5, după ce a trecut cu 5-3, și a produs câteva backhands excelente pentru a-l sparge pe Zhang pentru singura dată.

Dar reversul lui Osaka a dezamăgit-o la 5-5 și Zhang nu a greșit cu nimic când a trimis pentru a doua oară în meci cu un pumn de dragoste care i-a dat al patrulea as.

Karolina Pliskova, a 14-a cap de serie și campioană 2016 a Cincinnati, a avansat în turul doi cu o victorie cu 7-5, 6-1 în fața lui Venus Williams.

A fost confruntarea dintre cele două numere 1 mondiale precedente pentru prima dată în cinci ani, iar Pliskova a înregistrat a treia victorie în patru încercări împotriva lui Williams.

Românca Sorana Kirstia a fost eliminată de a 12-a cap de serie Belinda Bencic cu 6-2, 6-7 (3-7), 6-4 într-un meci care a durat două ore și 38 de minute.

Belgiana Elise Mertens a învins-o pe ucraineană Anilina Kalinina cu 6-1, 6-1, pentru a trece în turul doi cu Pliskova.

READ  Regele Carol al III-lea ajunge în România pentru prima vizită după încoronare

Nu uitați să ne urmăriți pe skysports.com/tennis, contul nostru de Twitter Încorporați Tweet & Sky Sports – Oriunde te-ai afla! Disponibil pentru descărcare acum la – iPhone și iPad Si Android