Naționala României este prima care beneficiază de regula golurilor fără deplasare

GENEVA (AFP) – Campionii României Cluj au fost prima echipă care a beneficiat de abolirea regulii golurilor în deplasare. în competițiile UEFA.

Marți, Clujul a avansat în runda a doua de calificare pentru Liga Campionilor, cu un gol în prelungiri, într-o pierdere cu 2-1 pe stadionul Burak Banja Luka, pentru a câștiga 4-3 pe ansamblu.

Sub vechiul sistem pe care UEFA l-a casat luna trecută, campionii Bosniei și Herțegovinei ar fi egalat cu 3-3 din cauza golului pe care l-a marcat în prima manșă din România.

În schimb, meciul s-a mutat în prelungiri și Clujul a marcat golul decisiv în minutul 118.

Regula golurilor în deplasare a fost introdusă în 1965 pentru a recompensa echipele pentru marcarea pe terenul adversarului, când călătoriile internaționale erau de obicei mai stresante și mai provocatoare din punct de vedere tactic.

UEFA consideră că regula este învechită, iar echipelor locale li se interzice atacul de teamă să nu încaseze un gol.

Clujul va juca în continuare cu Lincoln Red Imps din Gibraltar, care l-a învins pe luxemburghezul Voula Iche cu 5-0 pentru a câștiga 7-2 pe ansamblu.

Ferencvaros, care a jucat în faza grupelor sezonul trecut împotriva Barcelonei și Juventus, a avansat și din prima rundă preliminară. Câștigarea 3-1 din Kosovo împotriva lui Pristina a făcut scorul total 6-1.

Ferencvaros va întâlni algiris lituanian în a doua rundă de calificare care va avea loc în următoarele două săptămâni.

Alți campioni naționali care s-au calificat marți au inclus Malmö, finalist la Cupa Europeană din 1979 și Slovan Bratislava.

Șahtor a găzduit Ludogorets în Belgradul neutru, Serbia, din cauza interdicției UEFA de a juca meciuri de concurs în Belarus pe fondul sancțiunilor UE. Inclusiv restricții de călătorie.

READ  Rezultatele alegerilor locale din Cambridge: Alegerea primului consilier județean din Marea Britanie în Consiliul județean Cambridgeshire