Nick Kyrgios oferă lecții avansate pentru a-l alunga pe Krajinovic

Australianul Nick Kyrgios a oferit un serviciu uimitor la Wimbledon joi, învingându-l pe sârbul Filip Krajinovic cu 6-2, 6-3, 6-1 în 85 de minute pentru a trece în turul al treilea.

Nu a existat niciuna dintre plângerile sau neînțelegerile cu suporterii care au fost o caracteristică a meciului său din primul tur – Kyrgios abia a avut timp -, deoarece a tras 24 de ași, cu o singură greșeală dublă în general și a luat primul set neînvins. un punct.

Krajinovic, cap de serie 31, dar văzut ca un plutitor periculos după ce a ajuns în finala Queen’s Club la începutul acestei luni, nu a putut face nimic în fața unui baraj de rachete, deoarece Kyrgios nu a tresărit de la început până la sfârșit. „Am fost în zona mea astăzi, nu aș fi putut juca mai bine”, a spus el. „Este un turneu în care simt că este șansa mea de a câștiga un Grand Slam, dar îl voi juca meci după meci”.

Kvitova a supraviețuit leagănului pentru a ajunge în runda a treia de la Wimbledon

De două ori campioană, Petra Kvitova, a depășit setul secund pentru a ajunge în turul trei de la Wimbledon cu o victorie 6-1 7-6 (5) în fața româncei Anna Bogdan joi. Cehul mare, cap de serie, a 25-a, conducea cu 6-1 5-1, dar Bogdan a revenit fantastic.

Kvitova a obținut punctul de meci când conducea cu 5-4, dar a fost spart pentru a doua oară la rând când Bogdan a egalat.
Apoi Bogdan a primit două puncte de set, Kvitova a trimis cu 5-6, unul salvat cu o lovitură de cap, celălalt cu forehand.

O Kvitova relaxată și-a făcut în cele din urmă treaba în departajare, când Bogdan a îndoit un revers în plasă sub presiune.
Kvitova, campioana de la Wimbledon 2011 și 2014, va juca acum cu a patra cap de serie a Spaniei, Paula Padusa, care s-a bucurat de o victorie confortabilă cu 6-3 și 6-2 în fața româncei Irina Parra. De când și-a câștigat cel de-al doilea titlu, Kvitova a reușit să ajungă în turul a patra de la Wimbledon doar cu o singură ocazie, dar este într-o formă excelentă după ce a câștigat titlul pe gazon de la Eastbourne săptămâna trecută.