Nitu, Preeti și Manju intră în pre-sferturi

Boxerii indieni au continuat să impresioneze acasă, trei dintre ei au intrat sâmbătă în turul preliminar cu victorii mixte la Campionatele Mondiale feminine de aici.

Medaliata cu aur la Jocurile Commonwealth Neto Gangas (48 kg) și-a început campania cu o victorie RSC (Referee Stopped Competition) în fața coreeanului Doyeon Kang, în timp ce Preeti (54 kg) a câștigat cu 4-3 pe românca Lakremioara Peregoc.

Cât despre Mango Bambora (66 kg), acesta a învins-o pe neozeelandeza Kara Warirao, scor 5-0, prin decizie unanimă.

Nito, care a pierdut în sferturile de finală în ultima ediție, și-a deschis campania în cel mai bun mod posibil, câștigând meciul chiar din primul tur.

În primul minut, ea a folosit cârligul stâng și centrarea, dar nu a reușit să dea pumni.

Boxerii au intrat apoi într-o frenezie, dându-se unii pe alții cu ambele mâini. În curând, Kang a avut prima sa statistică permanentă.

Neto și-a continuat atacul, coreeana a obținut al doilea loc după 20 de secunde cu arbitrul italian Luca Vadelunga în favoarea Indiei, spre bucuria mulțimii de partizani din sala KD Jadhav.

După ce a câștigat meciul de deschidere de către arbitrul RSC, Pretty a trebuit să muncească din greu pentru a doua victorie în turneu.

„M-am pregătit foarte mult pentru acest meci, am câștigat medalia de argint data trecută. Vreau să-mi demonstrez că nu sunt mai puțin decât oricine”, a spus Pretty.

„Am încercat să înțeleg stilul ei de joc la început. În ultima rundă mi-am schimbat strategia. Era în atac și dezechilibrul.” Ambii boxeri păreau să-și păstreze distanța în primele secunde. Preeti a fost surprins neprevăzut de dreapta lui Prijuk, dar boxerul din Haryana și-a revenit curând.

READ  Două meciuri într-o zi - Sport - Al-Ahram Weekly

Medaliata cu bronz la Campionatele Asiei din 2022 a lovit apoi două lovituri asupra adversarei ei române și a luat avans cu 3-2 la sfârșitul primei runde.

În turul doi, ambii boxeri au încercat să se evite unul pe celălalt, în timp ce Pereguk a recurs la lovituri corporale.

Pretty a dansat în jurul ringului, folosindu-și picioarele ușoare, încercând să o evite pe român. Ea a primit niște lovituri precise, dar a pierdut runda cu 2-3.

În ultimele trei minute, Peretti a recurs la contraatac pe care l-a făcut eficient. Runda a fost la egalitate, meciul fiind în revizuire. Regula rezidentului și observatorului în favoarea indianului.

(Renunțare la răspundere: această poveste a fost generată automat dintr-un flux partajat; imaginea și titlul pot fi tocmai reproiectate de www.republicworld.com)