Nr. 4 Dominic Tim este supărat șocant de spaniolul Pablo Andogar

Deschiderea Franței din 2021 a făcut deja un început interesant, 11-a capodoperă Petra Kvitova revenind de la pierderea unui set la înfrângerea Germaniei Greet Minnen, Naomi Osaka învingându-o pe românca Patricia Maria Sage (apoi sărind obligațiile sale contractuale de la mass-media și atrăgând o amendă de 15.000 USD). Dar, la fel ca fiecare turneu, am văzut că un rating ridicat nu înseamnă nimic odată ce jucătorii sunt pe terenurile de teren.

Urmați toate supărările timpurii și victoriile surprinzătoare de mai jos.

Austriecul Dominic Thiem a fost nemulțumit după ce a pierdut în prima rundă de cinci seturi la French Open. (Fotografie de Tim Clayton / Corbis prin Getty Images)

Dominic Timm cade într-un șoc amețitor

De duminică, austriacul Dominic Thiem nu pierduse în prima rundă a Open-ului Franței. În ultimii șase ani, el a apărut de două ori în semifinale și a jucat în finală de două ori. Însă duminică, cel de-al 68-lea cap de serie al Spaniei, Pablo Andogar, a obținut prima sa victorie asupra unui concurent de top 5, când l-a învins pe Tim 4, 4-6, 5-7, 6-3, 6-4, 6-4. Mai mult de patru ore și 28 de minute. După ce a pierdut cu 2-0, a câștigat ultimele trei seturi pentru o victorie uimitoare.

Cu primele două seturi, acest meci părea să fie o altă victorie obișnuită asupra lui Tim în prima rundă. Dar Andogar a început să întoarcă lucrurile târziu în al doilea set, lucrându-și drumul de la 5-4 la o pierdere îngustă de 7-5. El a preluat controlul în al treilea set, câștigând trei meciuri consecutive pentru a termina, și a triumfat în al patrulea set, în ciuda unei creșteri a lui Tim, care a inclus un șut superb din spate. După ce a pierdut 1-2 în setul cinci, Andogar a câștigat zece din următoarele 11 puncte, în timp ce Tim a continuat să se abțină și să nu aibă încredere.

READ  Jucătorul de rugby italian Capuzzo se întoarce într-un meci de încălzire la Cupa Mondială cu România

Andujar are 35 de ani și nu a învins niciodată primul 5 concurent clasat, dar nu a câștigat niciodată un meci după ce a scăzut două seturi la niciunul. El a pus capăt ambelor secete duminică. A fost copleșit de lucruri după victoria sa, dar a spus că nu s-a oprit niciodată să creadă că ar putea să o facă.

Angelique Kerber a fost din nou supărată în prima rundă

Openul Franței 2021 Angelique Kerber s-a încheiat la scurt timp după începerea sa. Tânăra de 33 de ani, care a terminat pe locul 27 în turneu, a pierdut duminică cu 6-2 6-4 în prima rundă în fața calificativei Anhelina Kalinina, care juca primul său meci vreodată la Roland Garros.

Kalinina, din Ucraina, a primit un start puternic în meci și nu s-a odihnit. A fost eficient la primele puncte de expediere, câștigând aproape 60% dintre ele, în timp ce Kerber cu 41%. De asemenea, Kalinina a spart serviciul lui Kerber de șase ori în 10 încercări, în timp ce Kerber a reușit să spargă serviciul lui Kalinina de trei ori în opt șanse. Kalinina a fost mai bună la punctele mari, în timp ce Kerber nu și-a pus picioarele sub picioare până nu a fost prea târziu.

„A început bine și nu a avut nimic de pierdut, în timp ce a fost nevoie de mult timp pentru a participa la competiție”, A spus Kerber după meci. „Voi încerca să învăț din joc acum, deoarece am jucat bine în ultimele săptămâni și am avut meciuri bune.”

Paris, Franța - 30 mai: Germania, Angelique Kerber, a răspuns în primul său meci împotriva Ucrainei Anelina Kalinina în prima zi a Openului Franței din 2021 la Roland Garros, la 30 mai 2021, la Paris, Franța.  (Fotografie de Adam Pretty / Getty Images)

După ce și-a revenit în prima rundă a Open-ului Franței pentru a cincea oară în șase ani, Angelique Kerber este pregătită să înceapă sezonul de gazon. (Fotografie de Adam Pretty / Getty Images)

French Open este singurul Grand Slam pe care Kerber nu a reușit să-l câștige și s-a luptat acolo în ultimii ani. Este a treia oară la rând pe care Kerber a pierdut-o în prima rundă și a cincea oară în șase ani. A ajuns în sferturile de finală de două ori în carieră, în 2012 și 2018, dar jocul pe lut nu a fost niciodată costumul ei puternic, mai ales la Roland Garros. Ea a declarat presei duminică că deja așteaptă cu nerăbdare sezonul gazonului.

READ  Irlanda de Nord Feminin 0-5 Anglia Feminin: Georgia Stanway, Lauren Hemp au marcat de două ori în victoria în calificările la Cupa Mondială | Știri despre fotbal

„Am făcut cele mai bune pregătiri pe care le pot face în ultimele săptămâni pe lut, dar da, totul este în regulă, iar acum aștept cu nerăbdare Wimbledon pentru sezonul de iarbă și mi se pare mai bine, așa că Sunt fericit că următorul Grand Slam este pe iarbă ” Spuse Kerber.