Pegula strălucește la Charleston Open

Urmărește turneul WTA în direct pe beIN SPORTS | prin Foxtel, Kayo Sports, Fetch TV și beIN SPORTS CONNECT

Tricoul cu numărul 3 mondial s-a impus cu 6-2, 6-0 în 65 de minute și a câștigat al doilea set în dragoste în 27 de minute.

Blinkova, clasată pe locul 63 în lume, nu a fost egală cu Pegula, care a câștigat 71 la sută la primul serviciu și 65 la sută la al doilea. Pegula a obținut și 10 puncte de break, câștigând 71 la sută la al doilea serviciu al rusului.

Americanca o va întâlni pe românca Irina Camelia Bego, cap de serie nr. 15, în optimile de finală, după ce a eliminat-o cu 6-1, 6-4 la Australian Open 2020 Sofia Kenin.

Campioana apărătoare și cap de serie numărul 4 Belinda Bencic s-a impus în sesiunea de seară, depășind-o pe canadiană Kathryn Sepov cu 6-0, 6-3 în 62 de minute.

Bencic o va întâlni pe Shelby Rogers în turul al treilea cu cetățeanul american Katie McNally 6-7 (4-7), 7-5, 6-1.

Madison Keys, cap de serie nr. 9, a învins-o pe Hayley Baptiste cu 6-1, 6-2, pentru a se întâlni în turul al treilea cu a opta cap de serie Magda Linette, care a învins-o pe Varvara Gracheva cu 6-7 (3-7), 7-5, 6- 4.

Cap de serie nr. 3 Daria Kasatkina a învins-o pe Madison Brengle cu 6-2 și 6-1, pentru a înfrunta americanca cap de serie Bernarda Parra, care a învins-o pe Kristina Buxa cu 6-3, 6-4.

Spaniolă Paula Badosa a câștigat cu 7-5, 7-6 (8-6), Layla Fernandez, vicecampioana de la US Open din 2021 și o va înfrunta pe Diana Schneider, care a învins-o pe Veronika Kudermitova cu 6-4, 6-3.

READ  Festivalul Olimpic al Tineretului European din 2022 începe luni

Campania lui Eugenie Bouchard în Cupa Colsanitas a fost oprită în turul doi cu o înfrângere cu 6-0, 6-7(7-9) 6-4 în fața a patra cap de serie Kamila Rakimova.