Perechea Manika Batra-Archana Kamath intră în runda pentru medalii-Sports News , Firstpost

Perechea indiană, care s-a impus cu 13-11 8-11 11-5 13-11, îi va înfrunta în semifinale pe Li Yu-Jhun și Cheng I-Ching din Taipei.

Imagine de fișier a lui Manika Batra și Archana Kamath. Imagine: @Media_SAI

Doha: Indienii Manika Batra și Archana Kamath au intrat în runda pentru medalii de la dublu feminin în evenimentul WTT Star Contender după ce le-au învins marți în sferturile de finală pe Soo Wai Yam Minnie și Lee Ho Ching din Hong Kong, cu 3-1.

Meciul a luat amploare chiar în primul joc. Indienii, clasați pe locul șase, au luptat bine pentru a câștiga cu 13-11. Dar în următorul, au pierdut după ce au câștigat un avans subțire.

În curs de dezvoltare, duoul s-a descurcat extrem de bine pentru a lăsa în urmă înfrângerea și a trecut cu 2-1 înainte de a câștiga al patrulea în ceea ce a fost o repetare a primului joc.

Din păcate, Manika și G Sathiyan nu au reușit să treacă de primul tur când au pierdut cu 1-3 (7-11, 11-9, 7-11, 5-11) în fața spaniolilor Maria Xiao și Alvaro Robles aseară. Perechea mixtă indiană se află pe locul șaptea, în timp ce spaniolii sunt la 12 locuri în spatele lor.

Anterior, Sharath Kamal și Manav Vikas Thakkar au pierdut cu 1-3 la dublu masculin în fața Spaniei Robles și al României Ovidiu Ionescu.

Sharath a pierdut meciul din turul doi în fața Germaniei Dang Qiu, după ce a condus cu 2-0 la simplu masculin. Jucătorul german de origine chineză s-a impus cu 7-11, 7-11, 11-5, 11-3, 11-7.

READ  Calificări la Cupa Mondială 2022: Lista completă a meciurilor, datele și programul pauzelor internaționale

În schimb, G Sathiyan, în urmă cu 0-2, l-a depășit pe Mattias Falck din Suedia pentru a intra în sferturile de pre-finală. Indianul cel mai bine clasat a câștigat cu 8-11, 3-11, 11-6, 11-7, 11-6. În sferturi de finală, Sathiyan se va ciocni cu un alt suedez, Kristian Karlsson.

Manika a reprezentat Germania Xiaona Shan, clasată pe locul 26, în optimile de finală, pentru a trece în runda următoare. Indianul, pe locul 48, s-a impus cu 7-11, 11-6, 11-7, 11-9.

Manika a dat dovadă de un caracter extraordinar pentru a reveni după înfrângerea primului joc și a ripostat cu germanul de rang superior. Manika și-a dovedit curajul în al patrulea joc, ținând cu curaj să câștige cel de-al patrulea joc.

Ea o va înfrunta în continuare pe germanul Ying Han, care se află pe locul 17, în sferturile de finală.