Pumas Manhandel Wales 33-11 câștigă seria „Acasă” la Cardiff

Cardiff, Țara Galilor (AFP) – Argentina s-a încălzit pentru turneul de rugby, învingând sâmbătă a doua serie a Țării Galilor cu 33-11 sâmbătă și finalizând o cursă neînvinsă în Europa.

La temperaturile aerului de 29 ° C, Argentina și-a folosit forța de atac și darurile de posesie persistente din Țara Galilor predispuse la erori pentru a înscrie trei încercări împotriva uneia. Nicolas Sanchez a lovit, de asemenea, șapte din cele nouă lovituri de poartă, lovind o dată stâlpul și ratând o încercare de gol la distanță.

În ciuda spectacolului agitat, plin de erori fundamentale, mulți Wells au rămas cu puma timp de aproximativ o oră, dar nu au găsit inspirația târzie, ca în prima audiție trasă acum o săptămână. Argentina a adăugat o tentativă transformată și două penalty-uri în ultimele 23 de minute pentru a da rezultatului o reflectare reală a dominanței lor.

„Aceasta este o echipă argentiniană foarte bună și au făcut asta”, a declarat antrenorul Țării Galilor, Wayne Bivac. Nu i-am putut opri. Nu am câștigat suficient contact sau am lovit suficient de multe fotografii mari „.

În cele din urmă, fără 27 de jucători, nici cu leii britanici, accidentați sau odihniți, a aflat de ce îi trebuia de la jucătorii din Țara Galilor.

„Când alegeți jucători noi, ei nu vor alerga întotdeauna. Pentru a avea ocazia să jucăm partea de calitate, am învățat multe. Jucătorii vor avea o mulțime de antrenamente de luat. A fost un exercițiu care merită.”

Puma ar fi trebuit să găzduiască Țara Galilor, dar după o creștere a cazurilor de coronavirus acasă, au acceptat să se mute la Cardiff. S-au cunoscut pentru prima dată în urmă cu șapte luni în București și abia au trecut de România, dar și-au recâștigat încrederea prin egalarea cu Țara Galilor în primul test în timp ce jucau cu 14 jucători.

READ  Orange România finalizează tranziția Orange România Communications către brandul Orange – The Diplomat București

De această dată, Puma și-a menținut disciplina, a scos un alt avantaj util, oferindu-i Țării Galilor nici o cale de întoarcere.

Cel mai bun moment al Țării Galilor a fost încercarea ei de opt minute. Argentina a eliminat greva Țării Galilor, dar fundașul Hallam Amos a contraatacat, Jarrod Evans al lui Fellaini a îndreptat atacul și Jonathan Davies l-a concediat pe aripa Owen Lane, care l-a depășit pe Matthias Moroni în încercare.

Cu toate acestea, Țara Galilor a flopat la începutul reprizei a doua, atacanții lui Pumas au lovit mingea, iar Moroni a marcat egalarea la cea de-a 50-a apariție.

După ce a trecut trei lovituri de pedeapsă împotriva Țării Galilor, Pumas scrumhalf Thomas Copley a plecat, dar a lăsat mingea. Nu contează, Nahuel Tetas Chaparro a făcut o treabă în Țara Galilor, Leon Brown în scrum, Pumas a intrat în formație și a câștigat trei puncte din penalitatea de offside a Țării Galilor.

Cealaltă greșeală și lovitură a lui Wells a dus la o expediere de scrum și la o încercare convertită a lui Copley.

Înlocuitorii Țării Galilor, inclusiv Luke Matthew Scrik, noul 18 – și al șaselea în această vară – hat-trick în domnia de 20 de luni a lui Bivak, nu au putut opri gafele sale constante.

În timp ce Amos a fost în cutia păcatului în trimestrul trecut, Pumas a adăugat un penalty pentru un atac târziu. Încă trei indicatori au venit din partea inferioară a Țării Galilor, aripa Pablo Matera reușind să treacă după ce a lovit atacul în ultimele minute pentru a încununa prima victorie a lui Pumas asupra Țării Galilor din 2012, după un parcurs de cinci teste fără câștig și cea mai mare marjă vreodată pentru el să câștige.

READ  Partidul lui Buffer a demisionat din coaliția guvernamentală românească din cauza unei dispute privind funcțiile ministeriale

Urmează Campionul Mondial Springboks în patru săptămâni.