Raducioiu sugerează că România și-a permis să învingă Spania la Euro 96 – ultimele știri, știri de ultimă oră, titluri de top

Fost atacant român Florin RaducioiuAseară, el a stârnit controverse în țara sa, insinuând acest lucru România – Spania Din ultima zi a celui de – al doilea grup la Euro 1996 în Anglia Ar fi putut fi trucat, așa cum a sugerat fostul internațional bulgar în urmă cu câteva zile Ivo Georgiev.

„Mi s-a părut că apărarea noastră a fost complet tulburată și el nu știa cine se uită, era o problemă”, a spus fostul jucător al AC Milan și RCDE Espanyol, printre alții, într-un interviu la televiziunea locală.

În acel meci, Spania a câștigat 1-2 cu un gol al lui Guillermo Amour în minutul 84 pentru a se califica în optimile de finală, înaintea Bulgariei, care nu a trecut dincolo de etapă terminând pe locul trei în grupă cu un punct mai puțin.

Raducioiu, inițiatorul acelui meci, a încercat să evite să facă aprecieri cu privire la această chestiune, dar a ajuns să spună, la întrebarea despre comentariile lui Georgiev, că faptul că echipa sa nu era „în alertă” i-a dat „ce gândește”.

„Una dintre problemele noastre a fost că România mergea cot la cot cu Spania, vă spun sigur acest lucru. Au părăsit rezultatul spaniol, acesta este adevărul”, a declarat Georgiev pentru site-ul sportiv bulgar Sportal.bg.

Fostul atacant a spus: „Uite ce au făcut fundașii români în jocul împotriva Spaniei în ultimele minute, nu au avut nicio șansă și i-au lăsat să înscrie”.

Un alt membru al echipei naționale a României, fostul atacant al lui Tottenham și Sevilia, Elie Dumitresco, și-a exprimat, de asemenea, opinia cu privire la controversă.

„Nu cred în această ipoteză”, a spus fostul jucător și acum antrenor, care a atribuit restul echipei în ultimele minute faptului că au fost deja descalificați.

READ  România găzduiește cinci evenimente sportive globale și europene, Campionatul Esports 2023

„Toată lumea se gândea să plece în vacanță”, a spus Domitrisco, care nu s-a aliniat în acel meci.