Risk l-a învins pe Christian la Linz pentru al treilea ei titlu WTA

Linz, Austria (AFP) – Alison Riske a învins-o vineri pe românca Jacqueline Christian cu 2-6, 6-2, 7-5 în finala Campionatului austriac feminin de la Linz, pentru a câștiga al treilea titlu din carieră.

A fost prima victorie pentru a 73-a cap de serie, Raisky, de la recuperarea de la o accidentare la picior, anul trecut, care a ținut-o în afara competiției timp de nouă luni.

Americanul, care a terminat pe locul 18 în urmă cu doi ani, s-a îmbunătățit la 3-8 în finala carierei, după victoriile anterioare la S-Hertogenbosch în 2019 și Tianjin în 2014.

A fost a doua finală a sezonului pentru Risky, după ce în septembrie a pierdut în fața italianului Jasmine Paolini la Portoroz, Slovenia.

Christian, clasată pe locul 100, a ajuns în prima ei finală ca „învinsă norocoasă”.

Ea a pierdut în calificări duminica trecută, dar a intrat în tabloul principal după ce compatriota ei română Sorana Cerstia s-a retras din eveniment din cauza unei accidentări la gambe.

Christian în drum spre finală a beneficiat și de retragerea a două adversare din cauza accidentărilor: suedezca Rebecca Peterson s-a retras din meciul de 16 de finală din primul set, iar Simona Halep s-a retras înainte de semifinale.

Christian și Riske au schimbat pauză la începutul setului de deschidere al finalei, înainte ca romanul să domine loviturile de la sol pentru a câștiga patru jocuri la rând cu 2-2.

Riske a evitat break-urile și a avut nouă câștigătoare în setul secund pentru a rezolva meciul.

Americanca se despărțea în playoff, dar și-a pierdut avantajul într-un meci de serviciu de nouă minute la 4-3, irosind patru puncte de break a doua zi.

READ  Europa este în genunchi la Euro 2020 الأوروبية

Ea l-a spart pe Christian la 5-5 și a pecetluit victoria când românca a lovit un revers lung.