România într-o serie de medalii câștigătoare în fața unui public local la Euro Jrs

Campionatele Europene de juniori 2022

Privind tabelul general al medaliilor de înot după 3 zile de competiție la acest Campionat European de juniori din 2022, avem un nou lider în fruntea clasamentului.

După 17 evenimente, România a ajuns acum în fruntea numărului de medalii, națiunea câștigând o medalie de aur în această seară în fața unei mulțimi locale.

A lua 1500 de metri stil liber pentru băieți a fost Vlad Stefan Stanko Din țara gazdă, ea a marcat un efort câștigător în 15:05.47. Asta a învins terenul cu doar aproximativ 8 secunde pe drumul spre a ajunge în 4 secunde de la recordul meciului.

Tânărul de 16 ani a stabilit, de asemenea, un nou record național al României, depășind standardul anterior de 15:06.33 care a fost în carte încă din 2004. Era și momentul să termine pe locul opt în finala la Campionatele Mondiale de anul acesta.

Despre performanța sa record, Stanko a spus după cursă: „Cursa a fost planificată și construită conform planurilor noastre. Știam că dacă aș putea schimba viteza așa cum era de așteptat, voi câștiga această cursă, deși nu știam cum vor reacționa alții. . Mă bucur că am reușit. Așa. A fost grozav să concurez aici, în orașul meu natal, în fața fanilor noștri, a fost grozav!”

În ediția din 2021 a acestor Campionate Europene de juniori, România a terminat în cele din urmă pe locul cinci în clasamentul medaliilor, cu un total de 4 medalii. 3 dintre acestea au venit sub formă de aur triplu conform fenomenului David Popovici La concursurile de înot liber, în timp ce ștafeta 4 x 100m liberă a băieților români a luat argintul.

READ  Freedom House: Democrația este încă mai bună în România decât în ​​Ungaria

În doar 3 zile de competiție, România a obținut un total de 4 medalii doar la mijlocul competiției.

Medalii de aur suplimentare incluse în seară Guy Oktar Turcia la 200 m IM masculin (2:00,68), Nina Jazy Germania la 50m liber fete (25.22) și Ross Fanotterdijk Belgia la 100 m fluture feminin (57,85).

Epoca lui Wanotherdijk l-a învins pe bosniac și herțegovin Lana Poddar cu doar 0,03 în cursa foarte strânsă, primul stabilind un nou record național în drum spre aur. Efortul lui Vanotterdijk a depășit precedentul record belgian de 57,91 stabilit de Kim Buys în 2017.

Despre sprintul ei, Vanotterdijk a declarat: „De obicei nu încep așa de puternic, bazându-mă mai mult pe al doilea 50 de metri. Nu m-am uitat în jur, nu știam unde înota Lana (Poddar), m-am concentrat doar pe mine, la înot. Ei bine, a fost un an greu. Pentru mine până acum și nu am venit aici cu așteptări mari. Apoi ieri m-am simțit foarte bine, pentru prima dată în sezon și m-am gândit, OK, asta ar putea fi cel mai bun lucru personal, sau un lucru frumos. Dar victoria nu mi-a trecut prin minte, așa că sunt fericit chiar acum.”

Pe frontul ștafetei, ștafeta fetelor maghiare 4x200m liber a completat importantul podium, ajungând abia la ora 8:00 pe teren în 7:59.04. De altfel, națiunea a depășit terenul cu mai bine de 9 secunde în victoria sa decisivă.