Runda de calificare la Cupa Mondială 2022: Franța a învins Kazahstanul și Germania a învins România | știri despre fotbal

Osman Dembele a inspirat Franța să câștige 2-0 împotriva Kazahstanului duminică în al doilea meci de calificare la Cupa Mondială, grupa D.

La patru zile după egalul său cu 1-1 cu Ucraina la Stadionul Franței, campionul mondial a obținut o victorie în prima repriză printr-un autogol al lui Sergi Mali pentru a adăuga la meciul de deschidere pentru Dembele înainte ca Kilian Mbappe să fi ratat o lovitură de pedeapsă în a doua jumătate.

Franța a avansat în fruntea clasamentului cu patru puncte, înaintea Bosniei, cu care se confruntă miercuri în afara țării de origine Ucraina Și FinlandaAsta a egalat 1-1 duminică. Kazahstanul nu are puncte după ce a jucat primul său meci din sezon.

imagine:
Paul Pogba s-a ridicat pentru a câștiga mingea pentru Franța în calificările la Cupa Mondială

Doar căpitanul Hugo Lloris și Antoine Griezmann au rămas din echipa care a început împotriva Ucrainei, deoarece atacantul Barcelonei a stabilit un nou record cu 45 de meciuri consecutive pentru echipa națională a Franței.

A bătut recordul anterior, Patrick Vieira, care a apărut în 44 de meciuri consecutive între 1999 și 2002.

Dembele, coechipierul lui Griezmann, a rupt scorul în minutul 20 cu un șut cu piciorul drept, după ce Anthony Martial a trimis-o după o pasă defensivă a lui Paul Pogba.

Dembele tocmai s-a întors la echipa națională a Franței, înlocuindu-l în a doua repriză împotriva Ucrainei, la mai bine de doi ani de la precedentul său meci internațional din noiembrie 2018.

Kylian Mbappe a fost eliminat din penalty în a doua repriză
imagine:

Al treilea său gol internațional în 23 de meciuri, primul său de la victoria amicală cu 3-1 asupra Italiei în iunie 2018, a venit ca un impuls binevenit cu mai puțin de două luni înainte ca antrenorul Didier Deschamps să-și aleagă echipa pentru Campionatul European din acest an.

READ  Atitudinea dură a studentului la tenis câștigă recunoașterea conferinței

Les Bleus și-a dublat avantajul în prima repriză, când Mali, care tocmai îl salvase pe Marcial, a lovit o centrare care și-a centrat propria poartă.

Franța nu a fost niciodată amenințată și a avut o mare ocazie de a adăuga o a treia în minutul 76, dar lovitura de pedeapsă a lui Mbappe a fost salvată de Alexander Mokin.

Germania pierzătoare a învins România

Previzualizați imaginea

2:59

Repere ale meciului dintre România și Germania din grupa J în calificările la Cupa Mondială a FIFA FIFA.

Germania Ei și-au păstrat startul perfect în calificările la Cupa Mondială din 2022, după ce un gol timpuriu al lui Serge Gnabry le-a dat o victorie cu 1-0 România Duminică în grupa J, în ciuda ratării unei serii de șanse pentru gazde.

Rezultatul i-a lăsat pe germani în fruntea grupei cu șase puncte din două meciuri, înaintea Armeniei la diferența de goluri înaintea următorului lor meci de acasă împotriva Macedoniei de Nord miercuri.

Gnabry a înscris golul victoriei în minutul 17 când a tras mingea în plasă de la o distanță de șapte metri după ce Kai Havertz a bătut capcana de ofsaid pe flancul drept și o pasă strălucitoare către atacantul Bayern München.

Joshua Kimmich a scuturat bara transversală cu un fulger de la 30 de metri după două minute, apoi portarul României, Florin Nita, a ocupat locul central în timp ce a făcut o serie de salvări pentru a-i nega câștigătorului Cupei Mondiale 2014 o victorie și mai mare.

2:20

Repere ale meciului Poloniei împotriva Andorei din grupa A în calificările la Cupa Mondială a FIFA FIFA.

Romanii nu i-au făcut pe învinși foarte puțin la celălalt capăt, dar mijlocașul Nicolae Stancio a ratat o ocazie de aur de a obține o remiză pentru gazde când a tras în plasa laterală de la distanță în minutul 90.

Armenia, care a învins duminică Islanda cu 2-0 mai devreme, datorită golurilor lui Khoreen Piramyan și Tigran Barsgian, va juca acasă în România miercuri, în timp ce Islanda va juca Liechtenstein în celălalt joc de grupă.

in timp ce, Suedia A obținut o victorie de rutină cu 3-0 împotriva Kosovo La Pristina, cu două goluri de Ludwig Augustinson și Alexander Isaac din penalty de Sebastian Larson.

Robert Lewandowski a marcat de două ori Polonia De asemenea, s-a înmuiat la o victorie cu 3-0 asupra Andorei.

3:36

Cele mai importante momente ale meciului dintre Kosovo și Suedia din grupa B în calificările la Cupa Mondială a FIFA FIFA.

Belotti și Lucatelli au câștigat Italia

3:22

Cele mai importante momente ale meciului dintre Bulgaria și Italia în grupa C a calificărilor la Cupa Mondială a FIFA FIFA.

Italia Andrea Belotti și Manuel Locatelli au câștigat cu 2-0 Bulgaria Duminică, el a obținut două din cele două victorii din grupa C la începutul campaniei sale de calificare la Cupa Mondială din 2022.

Italia s-a luptat să distrugă gazdele în prima repriză, în ciuda controlului balonului, dar a preluat conducerea cu un penalty pe care Belotti l-a câștigat cu două minute înainte de sfârșitul primei reprize.

Au fost puține șanse în a doua repriză, dar vizitatorii și-au pus ștampila pe cea de-a cincea victorie consecutivă – fără să-și scuture propria plasă în acea rundă – cu opt minute înainte de final, datorită unui final fin pentru Locatelli.

Italia își propune să își continue startul cu 100% miercuri, atunci când călătoresc în Lituania, în timp ce Bulgaria, care și-a pierdut acum primele două meciuri, va vizita Irlanda de Nord următor.

Spania depășește Georgia

3:36

Rezumatul meciului Georgia-Spania în grupa a doua a calificărilor la Cupa Mondială a FIFA FIFA.

Spania Atacantul Dani Olmo a cucerit victoria cu 2-1 în deplasare Georgia În calificările de la Cupa Mondială de duminică, cu o lovitură de pauză din afara regiunii pentru a începe eforturile echipei sale de a se califica pentru Qatar 2022 după un început lent.

Georgia a impresionat 15.000 de fani la Boris Bayshadze Dynamo Arena când aripa Khvisha Kvaratskhelia, în vârstă de 20 de ani, a lovit-o cu două minute înainte de pauză, după ce echipa sa a sărit de la o apărare pasivă vizitativă.

Spania era în drum spre prima înfrângere de calificare la Cupa Mondială în 28 de ani până când Ferran Torres a egalat în minutul 56, alunecând pentru a trimite o centrare de la Jordi Alba în vârful golului după ce Alvaro Morata nu a reușit să ajungă la minge.

Georgia Khvisha Kvaratskhelia sărbătorește după ce a înscris golul de deschidere
imagine:
Georgia a sărbătorit Khvysha Kvaratskhelia după ce a marcat golul de deschidere

Echipa lui Luis Enrique a presat pentru victorie până la final și a găsit un gol final când l-a lăsat pe Olmo să zboare de la distanță și, deși portarul Giorgi Luria a primit o mână în șut, acesta a căzut direct sub bară și în plasă.

Lifan Shangilia, georgianul, a fost dat afară cu câteva momente înainte de fluierul final pentru a anunța prima victorie a Spaniei în grupa a doua, după ce a remis joi 1-1 pe teren propriu în Grecia.

Spania va găzdui Kosovo miercuri, în timp ce Georgia va vizita Grecia.

Ferran Torres a câștigat duminică pentru Spania împotriva Georgiei
imagine:

in timp ce, Danemarca Au pornit stilul și i-au zdrobit pe nefericiți Moldova 8-0 în calificările de duminică la Cupa Mondială în fruntea grupei F, Kasper Dolberg și Michael Damsgaard marcând de două ori împotriva țării care s-a clasat pe locul 177 în lume.

Danezii au preluat conducerea în minutul 19 când mijlocașul moldovean Catalin Karp l-a tras pe Joachim Andersen și Dulberg a trimis o lovitură de pedeapsă mică în dreapta portarului Stanislav Namasco.

Trei minute mai târziu, au marcat de două ori, când o înfricoșătoare apărare a Moldovei i-a permis lui Andreas Skov Olsen să taie de pe dreapta și l-a pus pe Damsgaard să tragă mingea în plasă, iar extrema a marcat al doilea gol după șapte minute mai târziu.

Danemarca vs Moldova

3:37

Punctele culminante ale meciului Danemarcei împotriva Moldovei în grupa a VI-a a calificărilor la Cupa Mondială a FIFA FIFA.

Fulback Jens Streiger Larsen a adăugat al patrulea gol, tăind din partea dreaptă înainte de a trage mingea în plasă cu piciorul stâng, iar Matthias Jensen a făcut scorul cu 5-0 cu șase minute înainte de sfârșitul primei reprize.

Dolberg a marcat al doilea gol la începutul reprizei a doua înainte ca supleanții Robert Skov și Marcus Ingvartsen să încheie scorul pentru a menține Danemarca în frunte cu șase puncte. Moldova are un punct din primele două jocuri.