Rungroj ajunge în semifinale, garantat cel puțin bronz

Steaua thailandeză de tenis de masă Rongrog Thienium va juca în semifinale sâmbătă. (Foto Reuters)

TOKYO: Steaua tenisului de masă Rongrug Thienium a luat cel puțin o medalie de bronz după ce a învins vineri cu 3-2 pe românul Bobby Simeone în sferturile de finală din categoria Paralimpică din categoria Șase.

Thai, în vârstă de 37 de ani, a câștigat cu 10-12, 11-6, 11-6, 9-11, 11-7 și va înfrunta danezul Peter Rosenmayer în semifinale în această dimineață, cu finala programată pentru după-amiaza.

Rungrog a câștigat aurul la Jocurile Olimpice de la Londra din 2012 pentru a deveni primul campion paralimpic al țării sale la tenis de masă și, de asemenea, a luat bronzul la Rio 2016.

Scrimele pentru scaune cu rotile Saysunee Jana a câștigat joi medalia de bronz, devenind prima Thailanda care a câștigat o medalie la Tokyo 2020.

Thailanda vizează patru până la șase medalii de aur la turneul care se va încheia pe 5 septembrie.

Își pun speranțele pe sportivii din cursele de scaune cu rotile, boccia și tenis de masă, printre alte discipline.

În cadrul programului de recompensă al Fondului național de dezvoltare sportivă pentru persoanele cu dizabilități, campioana va primi 7,2 milioane de baht, câștigătorul de argint va primi 4,8 milioane de baht, iar medalia de bronz va primi trei milioane de baht.

Între timp, brazilianul Petrochio Ferreira dos Santos, supranumit titlul de atletism al lui Usain Bolt, a câștigat aurul în timp record la Jocurile Paralimpice.

Sprinterul Ferreira dos Santos a încheiat o zi de succes pentru națiunea sa într-o seară relativ calmă din Tokyo, cu o împușcare la domiciliu la 10.53 pentru a stabili un nou record paralimpic și aur în T45 100m masculin.

READ  Buchanan: Ko Vadis, Mama Rusia? | Știri, sport, locuri de muncă

„Este greu de descris sentimentele”, a spus tânărul de 24 de ani, al cărui braț a fost amputat sub cot după un accident din copilărie.

Victoria sa a venit în ciuda rănirii coapsei cu o săptămână înainte de jocuri.

„A fost foarte înfricoșător, dar am încercat să mă concentrez pe reabilitarea mea”, a spus el, descriind sprijinul pe care i l-a acordat soția sa. „Poate că era mai nervoasă decât mine. I-am spus:„ Stai liniștit, sunt sigur că mă voi recupera la timp și voi obține această medalie ”.”

Victoria sa a venit după ce brazilienii au câștigat mai devreme primele medalii la atletism la Tokyo, când Yeltsin Jack a început lucrurile prin presarea japonezului Kenya Karasawa pentru a ajunge pe podium în finala masculină de 5000 m T11.

Jack, care are o deficiență de vedere și lucrează cu un mentor, a declarat că victoria sa a fost punctul culminant al a cinci ani de antrenor.

Jack a adăugat: „Am viteză, am energie. Sunt rapid în mod natural, este genetic.”