Serbia șochează Portugalia să se alăture Spaniei și Croației la Cupa Mondială

Spania, Serbia și Croația se îndreaptă către finala Cupei Mondiale de anul viitor. Suedia, Portugalia și Rusia nu încă, oricum. Lovitura de cap a lui Aleksandar Mitrovic în minutul 90 i-a lăsat uimiți pe Cristiano Ronaldo și Portugalia într-o victorie cu 2-1 a Serbiei la Lisabona, oferind Serbiei un loc automat în calificările la Cupa Mondială din Qatar. Portugalia mai are o șansă de calificare, dar trebuie să treacă de o categorie de patru echipe în playoff-ul din martie.

Toate echipele care și-au rezervat duminică un loc la Cupa Mondială din Europa au făcut-o cu goluri de întârziere impresionante. Spania avea nevoie doar de o remiză în ultimul lor meci împotriva Suediei pentru a se califica, dar Alvaro Morata s-a asigurat în minutul 86, cu un singur gol într-o victorie cu 1-0, pentru a lăsa speranțele starului suedez veteran Zlatan Ibrahimovic de a reapariția la Cupa Mondială, în funcție de pe calificative. .

Croația a asediat poarta Rusiei pe un stadion plin de apă și s-a transformat rapid într-un mocir, care a fost în cele din urmă răsplătit când un fundaș rus a marcat un autogol în minutul 81, suficient pentru a pecetlui o victorie cu 1-0. Rusia se îndreaptă, de asemenea, în playoff-urile începând cu 24 martie și va clasifica 12 echipe – 10 secunde în grupă și două cu recorduri puternice în Liga Națiunilor – în trei grupe din patru echipe. Fiecare segment are un loc în Cupa Mondială. Tragerea la sorți va avea loc pe 26 noiembrie la Zurich.

Grupa A

Portugalia era într-o poziție puternică când Renato Sanchez a marcat golul inițial la doar două minute mai târziu împotriva Serbiei, dar Dusan Tadic a menținut Serbia în meci, cu o egalitate în minutul 33. Lovitura de cap a lui Mitrovic a făcut tăcere mulțimea și i-a șocat pe jucătorii Portugaliei, inclusiv pe Ronaldo, care s-a așezat. pe teren la fluierul final.

READ  Wimbledon: Fernandez avansează, Auger-Aliassime se prăbușește în primul tur

„A fost un meci grozav, binemeritat”, a spus Mitrovic. „Cred că am meritat să câștigăm meciul și să fim în Qatar”. Victoria asupra Portugaliei pentru prima dată este o transformare după ce Serbia nu a reușit să se califice la Campionatul European din acest an. Există unul pozitiv pentru Portugalia. Bilanțul său relativ puternic în grupă înseamnă că va fi una dintre echipele cap de serie din playoff-ul din martie și va remiza acasă în semifinalele. Ultima dată când Portugalia a ratat Cupa Mondială a fost în 1998.

grupa b

Supleantul Morata a marcat golul victoriei pentru Spania, după ce șutul de la distanță lung al lui Dani Olmo a lovit bara pentru a trimite Spania la a doisprezecea lor Cupă Mondială consecutivă. La 40 de ani, Zlatan Ibrahimovic încerca să ajungă la Cupa Mondială pentru prima dată din 2006 cu Suedia – nu a făcut echipă în 2018 – dar nu a reușit să schimbe jocul după ce a ieșit de pe bancă în minutul 74. El a încheiat acel sezon care părea să fie Suedia sub control înainte de o înfrângere șoc cu 2-0 în fața Georgiei, joi.

grupa h

Croația, vicecampioana la Cupa Mondială 2018, a trebuit să înfrunte gazda Rusia 2018 și vremea pentru a-și rezerva locul la turneul de anul viitor. În timp ce ploua pe o podea plină de apă, forțând Croația să schimbe tactica la șuturi de la distanță și centre, un gol al fundașului rus Fedor Kudryashov a oferit Croației victoria și un loc în Qatar ca câștigătoare a grupei.

Croația a dominat meciul împotriva unei echipe rusești și un egal a fost suficient pentru a încheia primul meciul, dar loviturile slabe și unele salvari puternice ale portarului Matvey Safonov au făcut un final tensionat. Rusia va fi cap de serie în playoff.

READ  Competiția WTT: Manika Patra și Srija Akula trec în runda finală a calificărilor la simplu feminin

y. grup

Într-o noapte dramatică pentru alte mari echipe europene, Germania și-a păstrat calmul într-o victorie directă. Germania s-a calificat luna trecută și și-a petrecut săptămâna aceasta îmbunătățind diferența de goluri deja impresionantă la +32, cel mai bun moment din preliminariile europene. Cu excepția palmaresului de victorie al lui Hansi Flick ca antrenor al Germaniei, nu a existat o victorie mare de 4-1 în fața Armeniei, o echipă care nu avea șanse aritmetice mici de a se califica în playoff. Două goluri de la Ilkay Gundogan l-au ajutat pe Flick să câștige a șaptea victorie în șapte meciuri ca arbitru.

Macedonia de Nord continuă să ajungă pentru prima dată la Cupa Mondială după ce a învins Islanda cu 3-1 pentru a-și asigura un loc în playoff. Jeff Diamonds a marcat două goluri pentru echipa sa, care nu vor fi clasate. România a învins Liechtenstein cu 2-0, dar a ratat calificările din cauza victoriei Macedoniei de Nord.