Serge Gnabry, revenirea lui Thomas Muller Script Germania vs România

Olanda are din nou controlul grupei de calificare pentru Cupa Mondială 2022, dar într-un mod neconvingător. Câștigarea cu 1-0 a Letoniei cu un șut al lui Devi Klassen a ratat bravada de 6-1 de luna trecută în demontarea Turciei. (Mai multe știri despre fotbal)

Cu toate acestea, a fost suficient pentru a obține un avans de două puncte în fruntea grupei G din Europa, întrucât Norvegia, clasată pe locul doi, care a pierdut atacantul accidentat Erling Haaland, a egalat cu 1-1 cu Turcia.

Celelalte echipe mari au trebuit să lucreze și pentru victoriile lor. Germania a fost un gol în urmă înainte de a-și reveni pentru a învinge România cu 2-1. Croația, subcampioana Cupei Mondiale din 2018, a avut doar un gol înaintea Ciprului, cu 11 minute rămase înainte de a se retrage și de a câștiga cu 3-0.

Doar câștigătorii grupelor se califică direct la Cupa Mondială. Finalistii se confruntă cu un playoff.

grupa E.

Belgia este ocupată cu finala Ligii Națiunilor din această săptămână, așa că accentul a fost pus pe Republica Cehă și Țara Galilor care concurează pe locul doi.

Echipele cehe și galeze au menținut același nivel cu opt puncte – jumătate din totalul belgienilor – după o remiză de 2-2 vineri. Aaron Ramsey a dat conducerea Țării Galilor în minutul 36, dar Jakub Pesek a răspuns imediat cu echipa cehă la egalare.

Gazdele au preluat conducerea când portarul Țării Galilor, Danny Ward, nu a reușit să controleze mingea și a marcat un autogol, dar Daniel James a lovit înapoi pentru a egala Țara Galilor. Estonia a învins Belarusul cu 2-0.

Grupa G

Câștigul Olandei asupra Letoniei, marcat de cel de-al optulea gol internațional al mijlocașului Klaasen, a consolidat conducerea Olandei în fruntea grupei pentru a se apropia de revenirea la Cupa Mondială după ce nu s-a calificat în 2018.

READ  Murray întoarce cronometrul în timp ce Răducanu îl învinge pe Stevens la debutul în campionat - Știri sportive, Firstpost

Kerem Akturkoglu a dat Turciei conducerea în minutul șase în primul joc al noului antrenor Stefan Kontz de când a fost ales din echipa germană sub 21. Christian Thorstedt a egalat pentru Norvegia cu puțin înainte de sfârșitul primei reprize.

Olanda este cu două puncte înaintea Norvegiei, cu Turcia în urmă cu două puncte. Turcia a câștigat doar unul dintre ultimele sale șapte meciuri competitive, iar asta a fost împotriva micului Gibraltar. Muntenegru a învins Gibraltarul cu 3-0.

grupa h

Croația și Rusia au rămas în fruntea grupei într-una dintre cele mai apropiate lupte din competiție.

Croația a trebuit să aștepte până la accidentarea din prima repriză pentru a merge mai departe cu golul lui Ivan Perisic, chiar dacă scorul final cu 3-0 a indicat un rezultat mai confortabil împotriva ultimului clasat Cipru.
Noul antrenor rus, Valery Karpin, a câștigat patru meciuri neînvinsă după victoria cu 1-0 asupra Slovaciei, dar avea nevoie de un autogol în Kazan de la fundașul slovac Milan Skriniar.

Rusia nu a acceptat încă de când Karpin a preluat după Campionatele Europene, dar asta doar pentru că Slovacia a ratat o serie de oportunități bune de scor. Slovenia a învins Malta cu 4-0 pentru a avansa pe locul trei în grupă.

y. grup

Germania a acumulat patru victorii din patru meciuri sub noul antrenor Hansi Flick, cu o victorie cu 2-1 asupra României, dar nu a avut totul în felul lor. Și Iannis Hagee, fiul marelui jucător român George Hagee, a dat României un avans timpuriu înainte ca Germania să rateze o serie de șanse la egalitate.

Serge Gnabry a ajuns în cele din urmă la nivel german cu un șut puternic la începutul reprizei a doua – cel de-al cincilea gol al său în șapte meciuri de grupă de calificare – și Thomas Muller a obținut o secundă dintr-o lovitură de colț în minutul 81 pentru a marca cel de-al 40-lea gol internațional.

READ  România are legi care monitorizează standardele pentru suplimentele nutritive

Sosirea lui Flick a reunit echipa germană de top a Bayern München cu antrenorul care i-a condus să câștige Liga Campionilor în 2020. Ambele goluri de vineri și șapte din cele 14 de până acum sub Flick au fost marcate de jucătorii pe care i-a antrenat la Bayern München.

Macedonia de Nord a avansat de la a patra la a doua cu o victorie cu 4-0 asupra Liechtensteinului, iar Armenia a egalat cu 1-1 cu Islanda.