Silkeborg 2 – 3 West Ham

Un West Ham tensionat a acumulat două victorii din două în Liga Conferințelor Europene, în timp ce uimitor Gianluca Scamacca i-a ajutat să vină din spate pentru a învinge Silkeborg cu 3-2 în Danemarca.

După ce a trecut în urma FCSB-ului românesc în jocul de deschidere de joia trecută, West Ham a fost nevoit să sape din nou adânc, dar efortul superb al lui Scamaka, combinat cu lovitura de pedeapsă a lui Manuel Lanzini și lovitura de cap a lui Craig Dawson, au asigurat o posibilă surpriză evitată pe podeaua sintetică de la JYSK Park.

Silkeborg a preluat conducerea în minutul cinci prin șutul superb al lui Kasper Kesk prima dată, dar Hammers a revenit opt ​​minute mai târziu, când Lanzini a marcat penalty după ce Maxwell Cornet a împins în zonă.

imagine:
West Ham a venit din spate pentru a-l învinge pe Silkeborg în Danemarca

Evaluările jucătorilor de la West Ham

West Ham: Areola (7), Koval (6), Dawson (6), Kehrer (5), Cresswell (6), Emerson (6), Rice (7), Lanzini (6), Paqueta (6), Cornet (7), Skamka (7).

Substituții: Soucek (6), Benrahma (6), Bowen (5), Fornals (necunoscut), Coventry (necunoscut).

omul meciului: Maxwell Cornet.

Skamaka, care a marcat de două ori în preliminariile împotriva lui Viborg, rivalul local al lui Silkburg, a pus apoi Hammers în avantaj în minutul 25, înainte ca golul lui Niklas Helenius să fie exclus de o eroare suspectă asupra portarului West Ham Alphonse Areola.

Treisprezece minute mai târziu, Aaron Cresswell și Dawson – ambii în formația de start după accidentări – au combinat dintr-o lovitură de colț pentru a marca ceea ce s-a dovedit a fi golul câștigător al meciului.

Cu West Ham, David Moyes l-a introdus pe Jarrod Bowen în repriza secundă, dar o greșeală a internaționalului Angliei l-a trimis înainte pe Silkeborg, înainte ca Soren Tungstede să-l treacă pe Areola pentru a le oferi gazdelor un colț de salvare în minutul 75.

READ  Sprintul puternic al lui Real a câștigat a doua victorie în fața Greciei, făcând istorie la Berlin | Baschet

Cu Hammers încă în viață, Areola a făcut o salvare bună câteva momente mai târziu pentru a-i refuza înlocuitorului Tony Adamsen un gol memorabil și a se asigura că Silkeborg a continuat să aștepte primul punct în faza grupelor într-o competiție europeană.

Rezultatul înseamnă că West Ham se află în fruntea Grupei B după runda a doua. Silkeborg se află la capătul listei după ce Anderlecht și FCSB au egalat cu 0-0 în România.

Știrile echipei West Ham

Antrenorul West Ham, David Moyes, a făcut trei schimbări la echipa sa în călătoria de joi în Danemarca.

Craig Dawson și Aaron Cresswell au fost numiți în formația de start după ce s-au întors de la o accidentare, în ciuda preocupărilor legate de terenul sintetic pentru Silkeborg. Ei i-au înlocuit pe Angelo Ogbonna și Flynn Downs.

Lucas Paqueta, contract de vară de la Lyon, a venit în locul lui Said Benrahma, retrogradat pe bancă.

Moyes: Ar fi trebuit să fie confortabil

Managerul West Ham David Moyes Spune Sport BT: „Au fost părți și părți care mi-au plăcut și părți și părți care nu mi-au plăcut.

„Tehnica lor este foarte bună. Știam despre asta. Am făcut tot posibilul să-l oprim și am făcut-o pentru perioade lungi. Au fost și alte părți în care s-au descurcat foarte bine.

„La 3-1 ar fi trebuit să fie confortabil. Am avut șanse să facem patru sau cinci. Întotdeauna au făcut-o tensionată când au marcat.

„Am început să luăm decizii proaste. Am avut șanse să ne întoarcem unul pe celălalt pentru a atinge obiectivele care mă deranjează. Este important să încercăm să înscriem goluri.”

READ  Antrenorul SIBOL a numit podiumuri la toate evenimentele SEAG

Analiză: Sloppy Hammers Moyes va conta

Dan Sansom de la Sky Sports:

A veni din spate pentru a câștiga orice meci de fotbal arată caracter și determinare, dar nu este ceva cu care șeful de la West Ham, David Moyes, vrea să se obișnuiască.

Echipa sa a fost pe controlul vitezei de croazieră pentru perioade îndelungate de timp în Danemarca, dar câteva erori de concentrare și apărare îndoielnică au făcut să fie o sarcină mai grea decât ar fi trebuit să fie.

Suprafața sintetică de la JYSK Park poate fi un factor care contribuie, dar Hammers vor trebui să facă o treabă mult mai bună în defensivă dacă vor să se bucure de o campanie similară cu sezonul trecut.

David Moyes
imagine:
Echipa lui David Moyes s-a luptat uneori în defensivă împotriva lui Silkeborg

Acestea fiind spuse, încă o victorie în Liga Conferințelor Europene după victoria de săptămâna trecută în fața FCSB arată că pot căuta rezultate atunci când nu sunt la cel mai bun nivel.

„Am făcut treaba și am făcut-o”, a spus Moyes. „Ne-am întors de acasă și am câștigat. Să câștigăm confortabil în Europa nu este ușor.” Sport BT.

„Nu a fost o performanță grozavă, dar am obținut cele trei puncte la final”, a adăugat cel mai bun marcator Craig Dawson.

Orice victorie merită cu siguranță sărbătorită. Sunt două din două în Europa. Patru la rând inclusiv calificarea. Dar cu doar patru puncte după șase meciuri din Premier League, Moyes va ști mai bine decât oricine că va trebui să se îmbunătățească pentru a avansa la nivel intern – începând cu fostul său club Everton duminică.

READ  Bianca Andreescu se întoarce din pauză de șase luni pentru a câștiga la Stuttgart

Urmăresc echipa Angliei de la Cupa Mondială

orez Declan Si Jarrod Bowen El a fost inclus în ultima echipă a lui Gareth Southgate pentru meciurile Angliei din Liga Națiunilor împotriva Italiei și Germaniei la sfârșitul acestei luni, dar doar căpitanul West Ham a debutat în Danemarca.

Rice a arătat calm și încrezător la baza de la mijlocul terenului Hammers, dar înlocuitorul din repriza a doua Bowen va dori să-și uite rapid performanța după ce a pierdut mingea în pregătirea pentru al doilea gol al lui Silkeborg.

Cu doar două luni până la Cupa Mondială, duoul West Ham va fi în avionul către Qatar?

Data limită pentru care Southgate își numește echipa este 19 octombrie. Cupa Mondială începe pe 20 noiembrie, cu primul meci al Angliei împotriva Iranului pe 21 noiembrie.

Ce urmează pentru West Ham?

Duminică, 18 septembrie, ora 14:05

Începe la 2:15 p.m.

Următorul meci al lui West Ham va fi duminică, în direct, la Everton, în Premier League Sky Sports (Plecare la 14.15).

După pauză internațională, Hammers găzduiește Wolves – LIVE Sky Sports – Și Fulham de ambele părți în următorul meci din Europa League în deplasare la Anderlecht, pe 6 octombrie (debutul de la ora 17.45).