Southern League: Welwyn frustrat de FC România, format din nouă oameni

Publicat:
12:13, 23 februarie 2022

Antrenorul lui Welwyn Garden City, Nick Ironton, nu a fost mulțumit, deoarece echipa sa neînvinsă a aruncat o poziție câștigătoare împotriva FC România, formată din nouă oameni.

City a ajuns pe locul 13 fără pierderi în Divizia 1 Centrală a Ligii de Sud, dar egalul 2-2 ar fi putut și ar fi trebuit să fie trei puncte în loc de unul.

Au condus până în minutul 88, când românii nedisciplinați au evocat egalarea prin fostul atacant St Albans City, Chid Onokwai.

Asta în ciuda unui dezavantaj de doi oameni și cu managerul Ionuț Vintila a plecat și el de la fața locului după câteva minute nebunești.

Dar pentru Ironton, performanța propriilor jucători a fost cea care l-a enervat cel mai mult, înaintea meciurilor cruciale împotriva rivalilor care urmăresc promovarea Ware și Berkhamsted.

Șeful a spus: „Nimeni din partea noastră nu a jucat bine, cu excepția tânărului Adam [O’Neill] în poartă care a făcut opriri cruciale la sfârșitul primei reprize pentru a ne menține în joc.

„A fost una dintre cele mai slabe spectacole ale sezonului și ne-am întors la planșă înainte de a juca la Ware sâmbătă.”

Întâlnirea, a patra din sezonul dintre cei doi, a explodat în haos la opt minute din a doua repriză.

Cu mingea pe cealaltă parte a terenului, fundașul României German Petrov l-a luat de pe atacantul în formă de la WGC Jon Clements și a primit un cartonaș roșu.

Discuțiile dintre tușier și arbitru s-au dublat apoi cu privire la pedeapsă prin acordarea unui penalty, deoarece se spunea că infracțiunea a avut loc în zonă.

READ  Bugetul Saaremaa pentru anul viitor este cel mai mare vreodată, dar economia creează incertitudine | Estonia

Asta l-a înfuriat pe șeful României și pentru o clipă, după ce și-a chemat jucătorii la pirog, a părut că i-ar putea scoate de pe teren.

Nu a făcut-o și, în cele din urmă, celui mai calm bărbat din Herns Lane, Dave Keenleyside, i s-a permis să efectueze și să marcheze lovitura de la fața locului.

Drama nu s-a terminat totuși și înainte ca jocul să poată reporni, Florin Stoica l-a lovit pe Matty Campbell-Mhlope de la Welwyn și a primit și el un roșu direct.

O răvăială a managerului Vintila către arbitru a adus un al treilea roșu în cinci minute șocante.

Welwyn a crezut că a câștigat-o când Clements a marcat cu o lovitură de cap de la o centrare Keenleyside, dar chiar înainte de un timp de oprire de șapte minute, aplicat din haosul anterior, provocările minime ratate i-au permis lui Onokwai să conducă dincolo de O’Neill și să revendice un punct de șoc.

Tânărul portar a fost în cea mai bună formă în prima perioadă, respingându-l pe Onokwai cu două salvari remarcabile, în timp ce România căuta să-și dubleze avantajul, câștigat printr-o lovitură liberă minunat lovită la șase minute de la Oluwatobi Coker.

Yemi Adelani ratase o ocazie de aur de a egala când a șutat direct în portarul Lincon Marques de la doi metri, iar Jordan Watson a lovit piciorul stâlpului în ultimul atac al primei reprize.

Welwyn rămâne pe locul patru în clasament, cu două puncte în fața gazdelor de sâmbătă Ware și la șapte puncte față de Berkhamsted, locul doi, care vizitează Herns Lane marți.

Meciul Citizens amânat de sâmbătă împotriva lui Biggleswade a fost rearanjat pentru marți, 15 martie.

READ  RO al băncii centrale este prins între dorințele guvernului și așteptările pieței

Welwyn Garden City: O’Neill, Walklin, Close (Mitchell 71), Rolfe, Franklin, Spaul, Doherty (Taylor 46), Keenleyside, Clements, Watson, Adelani (Campbell-Mhlope 46).

Substituții (nu sunt folosite): Arnott, Babaie.

Goluri: Keenleyside (pen) 55, Clements 68

FC România: Marques, Adeniji, Petrov, Bonnett-Johnson (Griffith 78), Stoica, Coker, Manesio, Onokwai, Stylianides, Krans, Russell.

Substituții (nu sunt folosite): Darabant, Kennedy, Danquah, Fagan.

Goluri: Coker 6, Onokwai 88

Rezervați: Marques, Russell, Coker, Manesio, Griffith

Expulzați: Petrov 53, Stoica 56, Vintila (manager) 57