Starul înotului David Popovici primește cel mai înalt grad civil din România

Înotatorul David Popovici va primi „Steaua României” (Ordinul Stelei României), cea mai înaltă onoare civilă și a doua cea mai înaltă onoare de stat din România.

Tânărul de 17 ani este campion mondial la 100 de metri și 200 de metri liber.

„Steaua României” (Ordinul Stelei României) va fi acordată lui Popovici în semn de apreciere pentru talentul și dăruirea sa, așa cum o dovedește performanța sa în cea de-a 19-a Cupă Mondială FIFA (FINA).

Tânăra înotătoare a câștigat două medalii de aur la Campionatele Mondiale de seniori de la Budapesta și a reușit să mai adauge succese la Campionatele Europene de juniori de înot din 2022 de la Otopeni.

Popovici s-a clasat pe primul loc cu 951 de puncte în clasamentul celor mai buni sportivi la Campionatele Europene de juniori de înot. Tânăra înotătoare a câștigat cinci medalii, dintre care patru de aur, în cele două probe.

Pe lângă recunoaștere, statul român i-a mai acordat lui David Popovici 200.000 de euro pentru realizările sale.

Popovici urmează să participe la Campionatele Europene de Acvatică din 2022 de la Roma, potrivit Joacă sport. După aceea, va călători la Lima pentru a participa la cel de-al 8-lea Campionat Mondial FINA de înot pentru juniori 2022.