Știri despre echipa Angliei: Trippier începe, Grealish de pe bancă împotriva Croației

Care este gama de start pentru Anglia vs Croația?

Echipa AnglieiPickford, Walker, Rice, Pietre, Kane, Sterling, Trippier, Phillips, Mings, Mount, Foden

De ce Trippier?

Trippier a început meciul preliminar împotriva Austriei în partea stângă și apoi a jucat ultimele 24 de minute din al doilea meci de încălzire împotriva României în aceeași poziție.

La acea vreme, poziția neobișnuită a lui Trippier se credea că se datorează faptului că atât Luke Shaw din Manchester United, cât și Ben Chilwell din Chelsea nu erau disponibile pentru selecție după eforturile clubului în finala Ligii Europa și, respectiv, a Ligii Campionilor.

Shaw a jucat 66 de minute din victoria cu 1-0 asupra României, dar Chilwell, împreună cu toți jucătorii Chelsea și Manchester City, au ratat cele două jocuri din pre-sezon după ce au alocat mai mult timp pentru recuperare.

Cu toate acestea, în ciuda faptului că Shaw și Chilwell s-au alăturat grupului, Trippier a început în stânga unei apărări cu patru direcții, Kyle Walker din Manchester City favorizând Reece James din Chelsea pe dreapta și Tyrone Mings de la Aston Villa care împărtășește apărarea centrală a lui John Stones.

Dar restul apărării?

Locul de plecare al lui Mings a fost îndoielnic după afișarea sa împotriva României și performanța impresionantă a lui Ben White.

În plus, s-a raportat că, în unele ședințe, Anglia s-a concentrat pe o apărare de trei oameni care ar fi putut să-l favorizeze pe Connor ca pe un voleu de la Wolverhampton sau Shaw ca parte a unei apărări de trei oameni în absența lui Harry Maguire prin accidentare.

Dar Southgate a mers la Mings ca fundaș central stâng, cu Walker pe dreapta și partenerul de la Villa, John Stones.

READ  Swiatek a ajuns în runda următoare pe muchia unui cuțit | Tenis
Ce zici de a merge mai departe?

O mare parte din anticipare s-a concentrat asupra modului în care Southgate intenționează să își folosească gama de opțiuni de atac. Regizorul va începe să joace Phil Foden, Mason Mount și Raheem Sterling în spatele lui Harry Kane.

Locul de start al lui Sterling înseamnă că Marcus Rashford, care a comandat Anglia împotriva României și a marcat golul victoriei, este așteptat să fie pe bancă.

Rashford a ratat ultimele două tabere de antrenament din Anglia cu accidentare înainte de a se alătura echipei Southgate la începutul acestei luni. Singurul meci pe care l-a început până acum pentru Anglia într-un turneu major a fost înfrângerea 1-0 cu Belgia la Kaliningrad la Cupa Mondială din 2018.

Unul dintre cele mai discutate apeluri va fi terminat de la Grealish, care s-a uimit într-o apariție recentă în Anglia. Cu toate acestea, precauția lui Southgate cu privire la apărarea sa pare că l-a determinat să aleagă doi mijlocași, cu Declan Rice din West Ham în parteneriat cu mijlocașul Leeds United, Calvin Phillips, în mijloc. Jordan Henderson, care a câștigat câteva minute împotriva României, nu este încă apt să înceapă.

(Foto: de Visionhaus / Getty Images)