SUA învinge Ucraina pentru a ajunge în finala Cupei Billie Jean

Credit: Susan Mullane-USA TODAY Sports

Jessica Pegula și Asia Muhammad au făcut echipă sâmbătă pentru o victorie de 7-6 (5), 6-3 la dublu împotriva Dayana Yastremska și Lyudmyla Kichenok, pentru a oferi Statelor Unite o victorie cu 3-2 în fața Ucrainei într-un meci de calificare la Cupa Billie Jean de la Asheville. NC

Victoria i-a impulsionat pe americani în finala, care va avea loc în noiembrie pe un loc încă de stabilit.

SUA au condus cu 2-0 intrând cu o zi înainte ca Ucraina să se adună cu două victorii la simplu. Yastremska a lovit-o pe Pegula cu 6-3, 6-4, iar Katarina Zavatska a egalat meciul cu o victorie cu 6-3, 6-4 asupra lui Shelby Rogers.

Dar Pegula și Muhammad au reușit să câștige un departajare în primul set de joc de dublu înainte de a înregistra un avantaj de 5-0 în ași în setul al doilea, în timp ce au câștigat victoria.

Canada a trecut și ea mai departe după ce a învins Letonia cu 4-0 la Vancouver. Leylah Fernandez a câștigat meciul de simplu pentru a doua zi consecutiv, învingându-l pe Daniela Vismane cu 6-2, 6-1.

Sâmbătă au mai avansat în finală Italia (3-1 cu Franța), Cehia (3-2 cu Marea Britanie), Kazahstan (3-1 cu Germania), Spania (4-0 cu Olanda) și Polonia (4-1). 0 peste România).

Elveția, care a pierdut în finala din 2021, s-a calificat automat în turul campionatului. Campioana în curs, Rusia și Belarus sunt interzise din competiție după invazia Ucrainei.

Australia a înlocuit Rusia în finală, în timp ce Slovacia și Belgia au primit renunțare în finală. Japonia este și ea în finală.