Sunderland 5-0 Morecambe: Nathan Broadhead înscrie de două ori în victorie asigurată pentru Black Cats | știri despre fotbal

Sunderland a obținut cea mai mare victorie comună a sezonului când a învins-o pe Morecambe cu 5-0 pe Stadium of Light.

Nathan Broadhead a marcat de două ori, iar Ross Stewart, Alex Pritchard și Leon Dajako au marcat, de asemenea, când Black Cats și-au reînceput urcarea cu o victorie emfatică.

Sunderland a aruncat mingii, marcând de două ori în primele 17 minute, fundașul Linden Gottsch cerând asistența de fiecare dată.

Gotch l-a depășit pe fundașul lateral de la Morecambe Ryan McLaughlin și a lovit o centrare de pe stânga în minutul 13 și, în timp ce primul șut al lui Stewart a fost îndreptat aproape de Kyle Leathern, portarul nu a reușit să îndepărteze mingea.

Patru minute mai târziu, Gooch a făcut un alt stâlp tachinat lângă banda stângă.

De data aceasta, Broadhead a aplicat finisajul, cu Loar Everton s-a retras pentru a merge acasă de la marginea careului de șase metri.

Stewart a ratat o ocazie excelentă de al treilea gol înainte de prima repriză, ceea ce a dus la un șut pentru prima dată, dar Aaron Weldig ar fi trebuit să-l readucă pe Morecambe în joc la jumătatea primei reprize.

Mijlocașul nu a fost sub control, când a întâlnit centrarea lui Alfie McCalmont, dar a tras un șut rapid peste bară.

Supleantul Toumani Diaguraga s-a apropiat și de Morecambe la începutul reprizei secunde, dar Sunderland a marcat al treilea gol înainte de oră.

Dan Neal a tăiat mingea de pe margine și Pritchard a măturat plasa cu un șut clinic pentru prima dată.

Gazdele au marcat al patrulea gol în minutul 68, când Broadhead s-a răsucit și s-a rotit în zonă înainte de a săpa un șut mic pe lângă Letherin de la 12 metri.

READ  Ramsdale, care a pierdut mănușile Arsenal în fața Raya: Mă doare - Soccernet.ee

Sunderland a adăugat al cincilea gol cu ​​trei minute înainte de finalul meciului, șutul lui Dagako a deviat puternic înainte să-l depășească pe Literin și să ajungă în plasă.