Tallinn WTA250 Recapitulare Ziua întâi: Malõgina eliminată în prima rundă | Sport

Tallinn WTA250 Recapitulare Ziua întâi: Malõgina eliminată în prima rundă |  Sport

Malõgina, pe locul 400 în lume, a fost primul estonian care a încercat în cursul Campionatului WTA250 de la Tallinn, care a început în weekend.

În meciul de 1 oră și 15 minute de la Centrul de Tenis FORUS din Tunde, Tallinn, Bencic a păstrat două foaia goală în primul set, chiar dacă a trebuit să salveze două puncte de break împotriva estonului într-un singur meci.

În al doilea set, Malõgina și-a spart adversara și a făcut-o din nou patru jocuri mai târziu, la a șasea încercare, după ce elvețienii salvaseră cinci puncte de break.

Acesta a fost ultimul meci al lui Malõgina, Bencic adunând trei la rând pentru a lua setul 6:2.

Bencic a trimis cinci ași și a făcut cinci duble greșeli; Numerele lui Malõgina erau unu și, respectiv, trei.

Bencic a marcat și șapte din 10 puncte de break pentru ea și a salvat nouă dintre cele 11 cu care s-a confruntat în timpul meciului.

„A fost foarte stresant să joc pentru prima dată și împotriva unei adversare foarte apreciate. A fost fantastic”, a spus Malujina pentru ERR după meci, confirmând că setul al doilea a fost mai calm pentru ea.

„Sunt foarte fericit că am putut să joc, iar rezultatul nu este important. Mă bucur că am avut ocazia.”

„Am înțeles cât de mult pot face jucătorii mai rapid, mai precis și mai buni”, a adăugat ea.

„În comparație cu cei cu care joc zilnic în turnee, există o diferență de nivel și am simțit asta astăzi”.

Bencic o va înfrunta pe britanică Katie Poulter, care a învins-o pe Jacqueline Christiani (România, WTA 68) cu 6:3, 6:1 în meciul de deschidere.

READ  Trăiește visul: luptătorul Havelock Kennedy Snow câștigă aurul mondial U17 în România | Sport

Madison Keys afară

Între timp, Madison Keys (SUA, WTA 18) a pierdut în fața Victoria Gollbeck (Elveția, WTA 89) în primul ei tur, 6:3, 6:2.

Keys a ajuns la finala US Open din 2017 și a ajuns în semifinale din Australia de două ori, inclusiv anul acesta, și la French Open (2018). Golubic a fost un semifinalist surpriză la Wimbledon anul trecut.

În timp ce Golubic a început meciul după ce i-a fost spart serviciul, ea a întors favoarea de două ori în fiecare set, într-un meci care a durat 1 oră și 17 minute.

Dintre statisticile notabile, Golubic a câștigat 56 din punctele ei de serviciu al doilea, comparativ cu 30% pentru Keys.

Golubek o va înfrunta în turul doi pe Karolina Muchova (224).

Machova, din Republica Cehă, care a asistat-o ​​pe arbitrul de turneu Claire Wood la tragerea la sorți de sâmbătă, a învins-o pe Jessica Bonchet (Franța, locul 174 în WTA) cu 6-0 și 6-2 în meciul de deschidere.

Barbora Krijikova o învinge pe Alya Tomljanovic

Câștigătoarea Openului Francez de anul trecut și fostul număr doi mondial Barbora Krejsikova (Republica Cehă, WTA 27) a învins-o pe australianca Agla Tomljanovic (WTA 34) cu 6:1, 7:6 (7:3) în primul tur.

Tomljanovic, care a făcut un total de opt greșeli duble până la sfârșitul meciurilor, a avut o șansă de a servi pentru a câștiga setul al doilea când lucrurile erau la 6:5, dar Krijikova a ieșit dintr-o situație dificilă și a câștigat meciul într-un timp rapid. final.

În turul doi, Kryzhikova o va înfrunta pe ucraineanca Marta Kostyuk (WTA 56), care a învins-o pe americanca Bernarda Pera (WTA 45) cu 6:4, 4:6, 6:3.

READ  Murray întoarce cronometrul în timp ce Răducanu îl învinge pe Stevens la debutul în campionat - Știri sportive, Firstpost

Diane Barry este și ea afară

Linda Noskova (Cehia, WTA 105), care s-a calificat, a învins-o pe franceza Diane Barry (WTA 65) în trei seturi, 2:6, 6:3, 6:4.

Turneul, prima competiție la nivel WTA care va fi găzduită de Estonia, continuă marți, cu atracția vedetă indubitabilă a confruntării lui Annette Kontaveit cu Wang Xiu (China).