Tenis: Alex Eyala se învârte în timpul celei de-a treia runde a înclinării ITF Swiss

MANILA – Starul filipinez de tenis Alex Ayala și-a continuat prima rundă a Campionatului Federației Internaționale de Tenis (ITF) de 60.000 de dolari, cu o victorie palpitantă în runda a doua miercuri la Bellinzona, Elveția.

Numărul mondial în vârstă de 15 ani, 715, a învins-o pe românca nr. 206, în vârstă de 32 de ani, Laura Ioana Parr, 6-7 (6), 6-1, 6-0, pentru a ajunge în runda a treia unde va câștiga împotriva World No 284 Simona Walter Din Elveția.

A fost a doua întâlnire între Ayala și Barr, cap de serie numărul 12, care și-a luat rămas bun în prima rundă.

Cu rezultatul celei de-a doua runde în W60 Bellinzona, Ayala s-a îmbunătățit la 2-0 față în față cu Paar, pe care filipinezul l-a învins în 3 seturi în W25 Grenoble inaugural în februarie.

În revanșa pe terenurile de lut din Elveția, Ayala a fost primul care a obținut un punct de pauză în al patrulea joc al setului de deschidere după ce a fost forțat să se întoarcă cu o lovitură directă pentru a servi câștigătorul. Aceasta i-a dat filipinezului un scor de 1-1.

Următoarele cinci meciuri au fost câștigate prin despărțiri până când Barr s-a menținut la 5-5. Românul a marcat o pauză decisivă pentru a conduce cu 6-5 și Ayala a răspuns cu o pauză pentru a da primul set egalitatea.

Paar a condus intervalul 3-0, iar Eala a luat o scurtă pauză consecutivă pentru a ajunge din 3-4. Prin scăderea cu 4-6, Eyala a salvat două puncte set pentru a egaliza 6-6. Ea l-a rupt pe Paar pentru a forma al treilea set point, pe care l-a câștigat pentru a rezolva tiebreak-ul, 8-6.

READ  Schi fond: Suedezele și-au arătat puterea din nou, iar norvegienii i-au învins pe suedezi în cursa finală

Eyala a schimbat lucrurile în setul doi, deoarece primul său serviciu s-a îmbunătățit la 67%, de la 58% în primul set. Ayala a condus cu 4-1, în ciuda faptului că Barr a fost nevoit să țină al cincilea joc departe de al cincilea. Ayala a continuat să revendice al doilea set pe primul său punct, 6-1, în doar 31 de minute.

Campioana filipineză și-a menținut avântul în setul final, deoarece a avansat rapid cu 5-0. Cu scorul la 0-40 în a șasea repriză, Ayala l-a provocat pe Paar în continuare să-l ajungă pe Deus, stabilindu-și în cele din urmă primul punct de meci. A transformat șansa de intrare la o victorie cu 6-0.

În runda a treia, Eyala va juca din nou pentru supleantul elvețian Walter, cu care s-a confruntat de două ori în Spania luna trecută. Față în față cu victoria lui Eala în prima rundă W25 Manacor și Walter a ripostat săptămâna următoare în meciul de deschidere al W15 Manacor.

Ayala, campioană la dublu juniori la Australian Open 2020 și campioană de semifinală Roland Garros Girls Singles 2020, a ajuns la tragerea la sorți principală pentru W60 Bellinzona ca excepție junior, datorită clasamentului său de sfârșit de an în ITF Juniors No. 3 în 2020.

Cercetătorul academic Rafa Nadal a debutat marți la W60 cu o victorie cu 7-6 (6) 6-2 asupra numărului mondial 323 al Franței Margot Jirolimus.

Potrivit ITFTennis.com, W60 Bellinzona este „cel mai mare turneu al nașterii ITF World Tour în turneu”.

„Unul dintre cei cinci tineri de 15 ani a câștigat un titlu profesional feminin în ultimii trei ani, cu siguranță nu este un adolescent mare – susținerea de 20 de ori campioană de Grand Slam confirmă acest lucru”, a continuat articolul ITF, referitor la spaniolă superstarul Nadal.