Tenis: Ayala, partenerul rus, va fi al doilea în Campionatul Spaniei W25

Alex Ayala și Oksana Selikhmetieva din Rusia nu au reușit să termine treaba împotriva unei perechi mai experimentate în finala de sâmbătă. Alex Swan Instagram

MANILA – Din Lituania, Ostina Mikulsket și românca Uana Georgita Simion au învins-o pe filipinezii Alex Ayala și Oksana Selkhmitieva din Rusia în meciul de dublu Platja Dara de 25.000 de dolari în finala de dublu 6-3 7-5 sâmbătă în Spania.

Campioana filipineză, în vârstă de 16 ani, duminică, 23 mai, își propunea să câștige primul său campionat profesional la dublu și al doilea titlu profesional după titlul W15 Manacor la simplu, în ianuarie. Turneul de dublu W25 Platja D’Aro a fost, de asemenea, prima incursiune a lui Eala în dublu profesional.

Meciul final a fost o ocazie pentru Ayala, în vârstă de 15 ani și Selikhmetieva, în vârstă de 18 ani, de a-și demonstra abilitățile de dublu, deoarece Ayala este campioana de dublu junior la Australian Open din 2020 și Selikhmiteva este campioana de dublu a US Open din 2019.

Dar cei mai experimentați Mikulskyte și Simion, ambii au 25 de ani, au depășit-o pe Eala și Selekhmeteva în meciul final, care a fost o metodă de punctare fără caracteristici pentru jocurile de duș, numită și „moarte subită” cu alegerea destinatarului.

Eyala și Selikhmteva au intrat în acțiune imediat rupând serviciul în meciul de deschidere după ce filipinezul a tras o minge care a forțat un fault. Mikulskyte și Simion au lovit cu 5-1.

Când jucătorii lituanieni și români serveau în grup, Ayala și Selikhmteva au rupt serviciul și s-au dus la următorul meci. Întoarcerea lungă a rusului i-a dat primul set lui Mikulskyte și Simion, 6-3, în 32 de minute.

Nu au existat pauze de serviciu în setul următor până la al unsprezecelea meci, în timp ce Mikulskyte și Simion au avansat cu 6-5 pentru a servi în meci. În meciul anterior, Eala și Selekhmeteva nu au reușit să profite de o pauză care a fost, de asemenea, un punct fix.

READ  Raport WTA: Daria Kasatkina, cap de serie, scapă de frică în Quebec

Chiar și Eyala și Selikhmetieva au ieșit la 15-40 când Mikulskate și Simon serveau în meci, dar lituanianul și românul au salvat punctele de pauză pentru a termina setul secund, 7-5, în 50 de minute. Au sigilat meciul cu o lovitură directă pe seria câștigătorului.

În perioada preliminară meciului final, filipinezii și rușii au eliminat Africa de Sud, Waruna Madallua și spaniola Valeria Kosenkova cu 6-2, 6-0 în prima rundă.

Apoi, au învins primii doi clasificatori ruși, Sophia Lansery și Vlada Koval, cu 6-3, 2-6, 12-10, în sferturile de finală, înainte de a-i elimina pe olandeza Isabelle Haverlag și Suzanne Lamens, 6-3, 6-1 , în semifinale. .

În ceea ce privește evenimentul de simplu, tânăra Ayala, numărul 662 din lume, a fost exclusă din turul doi după ce a pierdut cu 6-2 6-4 în fața spaniolei Irene Borrello Escuruela. În runda de deschidere, Eyala a învins-o pe spaniola Alba Carrillo Marine, cu 6-3, 5-7, 7-5.