Trio-ul Longhorn încheie cu succes Campionatele Mondiale de canotaj U-23 din 2021

Raices, Republica Cehă – Universitatea din Texas Rowing Francesca Raggi Si Anna Jensen A câștigat aurul cu echipa SUA la opt femei, în timp ce Susanna Timing El a condus Olanda pe locul doi duminică la Campionatele Mondiale U-23 de canotaj din 2021.

Raggi a luat, de asemenea, un argint în cele patru regate feminine, ajutând Statele Unite să adune două din cele șase medalii câștigate în timpul regatei de cinci zile.

În sferturile de finală feminine, Raggi a vâslit o bancă de piele și Jensen în trei locuri pentru Statele Unite, în timp ce Timming a ocupat două locuri pentru echipa națională olandeză.

Statele Unite au ieșit de pe linia a doua și au preluat conducerea în al doilea 500m. Echipajul a dominat a doua jumătate a cursei, câștigând cu un timp de 6: 19,69. Olanda a urmat cu un scor de 6: 20.43, Germania ocupând locul trei cu un timp de 6: 26.45.

Pentru Raji, a fost a doua ei medalie a zilei, după ce a câștigat argintul la patru femei în cursa de deschidere de astăzi.

Marea Britanie a sărit la vârf devreme, SUA alergând din propriul ritm în primii 500 de metri. Barcile și-au împins marginea și s-au separat de restul terenului pe următorii 500 de metri, în timp ce echipa GB și-a extins avantajul asupra SUA. Americanii au redus diferența până la ultimii 1.000 de metri, dar nu au putut trece de echipajul britanic. Marea Britanie a câștigat cu un timp de 6: 35,66, în timp ce Statele Unite au ocupat locul doi cu un timp de 6: 37,52, iar România s-a clasat pe locul trei cu un timp de 6: 40,76.

READ  Orașul turc Inez beneficiază de proiectul de tezaur al UE

Texas a câștigat Campionatul Național NCAA din 2021 în mai, primul titlu din istoria programului. Primele opt bărci au câștigat marea finală NCAA, în timp ce cele trei bărci din Texas au luat primele trei pentru a doua oară în istoria programului. Longhorns a măturat, de asemenea, toate cursele din Campionatul Big 12 pentru a șasea oară consecutiv pe drumul către al șaselea titlu consecutiv de ligă.