Turul WTA: Elise Mertens avansează în semifinale pentru San Jose | la nivel de câmp

Elise Mertens, cap de serie, a salvat două puncte de set în al doilea set al tie-break-ului și a avansat în semifinala Swap Silicon Valley Classic cu o victorie cu 6-3 7-6 (8) față de a opta cap de serie Yulia Putintseva din Kazahstan, vineri, în San Jose, California.

Mertens, tânărul de 25 de ani de origine belgiană, este din nou pe drumul cel bun săptămâna aceasta, după ce a pierdut în fața rusoaicei Ekaterina Alexandrova în prima rundă a competiției olimpice de tenis.

Butintseva a avut ocazia să egaleze meciul 7-6 8-7 în tiebreak, primele două puncte de serviciu, dar nu a reușit de fiecare dată.

În semifinale, Mertens o va înfrunta pe Daria Kasatkina, clasată pe locul patru în Rusia, care a învins-o pe poloneza Magda Linette cu 6-4, 3-6, 6-4.

Croația Anna Konjoh și-a asigurat un loc în cealaltă meci din semifinale, învingându-l pe chinezul Shuai Zhang cu 3-6, 6-2, 6-0. Congo va concura în câștigătoarea sfertului de finală vineri seară între kazahul Elina Rybakina din clasa a doua și americanul Daniel Collins din clasamentul al șaptelea.

Mayar Sherif a devenit prima femeie egipteană care a ajuns în semifinalele WTA învingând-o pe a opta cap de serie Kristina Kokova din Slovacia cu 6-3, 6-1 la Cluj-Napoca, România.

Buzarnescu, ultima româncă care a participat la evenimentul din țara de origine, a învins-o vineri pe adversara cehă Kristina Pliskova cu 7-5 6-3.

Sârba Aleksandra Krunic a învins-o pe slovaca Anna Karolina Schmiedlova cu 6-3, 6-0 pentru a ajunge în sferturile de finală. În runda următoare, ea va înfrunta fie a doua cap de serie Andrea Petkovic, fie australianul Sun Mendes. Meciul lor din sfertul de finală a fost întrerupt de întuneric, Petkovic conducând setul al treilea cu 5-1.