Turul WTA: Nao Hibino surprinde campioana en-titre la Praga

FOTO DE FIȘAR – Tenis – Wimbledon – All England Tennis & Croquet Club, Londra, Marea Britanie – 30 iunie 2021 Japonezul Nao Hibino într-un meci din primul tur împotriva SUA Bernarda Pera.

Înregistrați-vă acum pentru a obține acces gratuit nelimitat la Reuters.com

28 iulie – Japoneza Nao Hibino a învins-o pe campioana a doua și apărătoare, Barbora Krejsikova, din Republica Cehă, câștigând joi o victorie în turul doi cu 3-6 7-6 (5) 6-3 la Open de la Praga.

Clasat pe locul 251 în lume, Hibino a salvat 15 din 22 de puncte de break și a convertit șase din 12 puncte de break împotriva favoriților de pe teren propriu. Krijsikova a menținut un avantaj 3-1 5-3 în al doilea set înainte de a lăsa meciul să scape.

Hibino va concura în sferturile de finală cu cehoaica Linda Noskova, în vârstă de 17 ani, care a învins-o pe Alize Cornet cu 7-5, 1-6, 7-6 (7). Cap de serie Anett Kontaveit din Estonia a eliminat o altă adolescentă cehă cu 6-4 6-3 peste Lucy Havlikova, în vârstă de 17 ani. În continuare, Kontaveit se confruntă cu a șaptea cap de serie a Rusiei Anastasia Potapova, câștigătoare cu 6-4, 7-6 (8) în fața chinezei Lin Chu.

Deschiderea Poloniei

Principala cap de serie a Poloniei, Iga Swiatek, și-a jucat seria de 18 victorii consecutive pe zgură cu o victorie cu 6-3 și 6-2 în fața româncei Gabriella Lee în meciul din turul doi de la Varșovia.

Swiatek, neînvinsă pe acoperiș de la sferturile de finală de la French Open din 2021, a marcat 25 de câștigători la doar trei pentru adversara ei. Ea o va înfrunta în sferturile de finală, clasată de serie a cincea, Caroline Garcia, după victoria francezei cu 6-3, 5-7 în fața Italiei Elisabetta Cocciareto.

READ  Mai Narva a terminat Campionatul Mondial Blitz pe locul 16 | şah

Numărul 8 croat Petra Martic a trebuit să lucreze pentru o victorie cu 6-3 3-6 6-3 în fața polonezei Maja Chualinska. Italiana Yasmine Paolini, cap de serie 10, a învins-o pe franceza Clara Borrell cu 6-1, 6-7 (1), 6-0. Elvețiana Victoria Golubic a învins-o pe franceza Kristina Mladenovic cu 6-7 (4), 6-2, 6-1. Ucraineana Katerina Bindel a avansat când italianca Sarah Errani a fost nevoită să cadă cu 6-2, 3-0.