U19 a învins România în a doua calificare

Irlanda de Nord a pierdut în fața României în al doilea meci de calificare pentru Campionatul UEFA Under-19 din Franța.

o cursa

UEFA Euro 2023 Elite U-19 Runda de calificare – Grupa 1

linia de scor

Irlanda de Nord U19 1-3 România U19

marcatori

U19 din Irlanda de Nord: Callum Marshall (pen, 58 minute)

România U19: Sebastian Borza (43’, 75’), Adrian Mazzelo (90’)

loc

Stadionul Jack Mazzuca, Saran

Data

Sâmbătă, 25 martie 2023

Noutățile echipei

A fost al doilea dintre meciurile sub-19 din grupa A a rundei de calificare de elită pentru Campionatul European UEFA U19 de anul acesta.

Irlanda de Nord a pierdut meciul de deschidere cu un gol în fața gazdelor Franței, în timp ce România a pierdut cu 4-0 în fața Norvegiei.

Managerul Gerard Little a făcut o serie de schimbări, aducând în formația de start pe Josh Rooney, Shaun Brown, Aaron Prendergast și Dylan Sloan.

Mijlocașul Nottingham Forest Jimmy McDonnell a fost numit căpitan al meciului.

cum sa întâmplat asta

România a început strălucitor, forțând o salvare devreme a portarului Josh Clarke la un șut Rare Pernetti, în timp ce Rares Pope nu a reușit să lovească ținta la scurt timp după aceea.

La celălalt capăt, Tommy Fogarty a fost refuzat de David Denko înainte ca efortul lui Sean Brown să treacă pe lângă poartă câteva minute după aceea.

România a forțat o serie de cornere la jumătatea primei reprize, toate fără succes, Răzvan Pașcalău a văzut un efort abordat de Clarke, urmat rapid de o încercare a lui David Maftei.

Căpitanul Irlandei de Nord, Jimmy McDonnell, a șutat pe poartă imediat după jumătatea de oră, dar doar un minut mai târziu a fost eliminat de arbitrul croat Ante Zolina după o provocare asupra lui Alen Pogogan, câștigând al doilea cartonaș al jocului.

READ  Delfinii și leii de mare ucraineni se refugiază în România | Știri naționale și internaționale

România a căutat să-și valorifice avantajul numeric, Denis Bujor făcând două salvari de Clarke înainte ca, la două minute de la pauză, să treacă în avantaj prin Sebastian Borza după ce acesta a ajuns la capătul de colț al lui Alexandru Musi.

Aproape și-au dublat avantajul în timpul prejudiciului din prima repriză, doar pentru ca Bojor să lovească plasa cu un alt efort.

La pauză: Irlanda de Nord U19 0-1 România U19

Echipa lui Gerard Little a răspuns bine după pauză și a egalat în mod corespunzător chiar înainte de ora după ce Callum Marshall a transformat un penalty după ce Borza l-a fault pe înlocuitorul Rio Odney-Morgan în prima repriză.

Marshall a amenințat din nou la scurt timp, dar l-a găsit pe Dincă egal cu provocarea, în timp ce portarul român l-a demis și pe Oudnie-Morgan câteva minute mai târziu.

A fost un joc distractiv. Adrian Grigore-Huideș a marcat un șut salvat la un capăt înainte de a schimba jocul pentru Darren Robinson pentru a-l testa din nou pe Dincă.

Cu toate acestea, românii au luat din nou avantajul cu un sfert de oră rămas prin al doilea joc al lui Burza care, la fel ca deschiderea, a venit ca urmare a unei lovituri de colț a lui Musi.

Urmând un al treilea gol, România s-a apropiat cu trei minute rămase de la final, când Musi a lovit lemnul înainte ca Mafti să mai lovească pe poartă.

Cu toate acestea, ei au smuls a treia minge chiar la sfârșitul timpului regulamentar, când înlocuitorul Atanas Trico Adrien Mazzello a trecut mingea cu capul pe lângă Clarke.

READ  România plătește pensiile cetățenilor care s-au mutat în Israel după ce au supraviețuit Holocaustului

Timp complet: Irlanda de Nord U19 1-3 România U19

alinia

Sub-19 din Irlanda de Nord: Josh Clarke, Joshua Rooney, Tommy Fogarty, Daithi McCallion, Shaun Brown (Jamie Doran 46′), Jamie McDonnell, Darren Robinson (Conor Falls 86′), Aaron Whiteman, Aaron Prendergast (Connor Scannell 37′) , Callum Marshall, Dylan Sloan (Rio Oudnie-Morgan 46′). Substituții neutilizate: Pierce Charles, Mackenzie Kirk, Sam Glenfield.

România U19: David Denko, David Mafti, Adrian Gregor-Hoydic, Rozvan Bacalu, Sebastian Burza, Alen Bujugan (Vlasti Martinovic 64′), Cătălin Vulturar (David Sala 85′), Denis Bujor (Adrian Mazilu 64′), Rares Pop ( Adrian Mazilu 64’) Atanas Triă 77’), Rareș Burnete (Eduard Rădăslăvescu 85’), Alexandru Musi. Substituții nefolosite: Stefan Lefter, Robert Celchino, Mark Kovacs, Stefan Dugo.