Urmărește Ozan Kulak de către prieteni și familie la Capital City Tennis Classic

În timpul anului, Ozan Kulak nu petrece mult timp în orașul său natal, Okemos.

În schimb, el călătorește prin lume perfecționându-și abilitățile de tenis, jucând în evenimente de juniori de elită, cum ar fi French Open și Wimbledon. Săptămâna viitoare, va pleca la un turneu în Mexic.

Dar pentru această săptămână, tânărul de 17 ani a avut șansa de a juca în fața prietenilor și familiei sale – ceea ce este o întâmplare rar întâlnită – ca participant la cea de-a doua ediție a Capital City Tennis Classic, care a început luni, și se încheie duminică fiind jucat la Michigan State Tennis Center .

„Este o oportunitate unică și chiar încerc să o prețuiesc pentru că nu primești acel joc de tenis”, a spus Kulak, care a jucat joi la meciul de simplu și dublu. „Călătorești peste tot. Uneori poate fi dificil. Așa că, atunci când ai șansa de a juca acasă, încearcă să profiti cât mai mult posibil și să apreciezi tot ceea ce urmează.”

Kulak a mers cu 1-1 în acea zi, pierzând meciul de simplu din turul al doilea în fața românului Sebastian Gemma, cap de serie, cu 5 cap de serie, și a făcut echipă cu Jack Winkler de la Michigan State University pentru a câștiga meciul din sferturile de finală de dublu și a avansa în semifinale vineri.

Kulak nu este singurul jucător local implicat. Mai joacă și un număr de jucători MSU, printre care Jarrow Campbell, Nick Williams, Carson Gates, Max Sheldon și Winkler.

Evenimentul a fost susținut de Federația Internațională de Tenis și a avut 64 de jucători de simplu înscriși și 16 echipe de dublu din 19 țări care au jucat pentru 15.000 de dolari în bani.

READ  Eala îi eliberează pe romani în tendința franceză

Domeniul include cel mai bun recrutor al națiunii din clasa 2019 (Ronald Hohmann – LSU) și toți americanii din Kentucky și Florida.

Acesta este al doilea an al acestui eveniment. Primul turneu a avut loc în 2019, dar ediția din 2020 a fost anulată din cauza pandemiei.

„Nu știam care va fi sprijinul comunității, dar a fost bun până acum”, a spus directorul turneului Cody Cross. „Jocurile de noapte pentru jucătorii Michigan State Spartan și apoi Okemos Ozan Colak de la Okemos, acele jocuri au avut mult sprijin, așa că a fost distractiv”.

Kulak a avut o mulțime mare de urmărit marți, deoarece prietenii și foștii coechipieri Okemos au fost la îndemână pentru a-l urmări câștigând meciul din prima rundă în seturi consecutive împotriva lui Jack Anthrop.

„Îi cunosc pe acești tipi de când aveam 5-6 ani, până la școala elementară și liceală, așa că a putea să-i văd și să mă joc în fața lor este întotdeauna inspirant”, a spus Kulak.

Kulak nu a suportat acest impuls pe tot parcursul meciului cu Gemma. Kulak a câștigat primul set cu 6-1 și a privit drumul spre sferturile de finală. Dar o pauză timpurie din setul doi l-a făcut să cadă cu 2-0 pe drumul spre un eșec cu 6-4.

În al treilea set, au schimbat break-urile devreme, iar la final, a fost 4-4 cu Kulak care servește. Cu toate acestea, Gemma l-a spart din nou pe Kulak într-un meci lung care a inclus cinci faulturi, trei puncte de break pentru Gemma și un punct de la Kulak înainte ca Gemma să câștige meciul la al patrulea punct de break.

READ  Revizuirea Euro 2020: cel mai bun, cel mai rău și cel ciudat | sporturi de bivoli

Acest lucru a condus-o pe Gemma la un avans de 5-4 și a încheiat meciul în meciul următor cu o victorie de 6-4.

„Am crezut că am jucat bine, m-am descurcat bine pe tot parcursul meciului”, a spus Kulak. „În al doilea set am avut o pauză proastă și am jucat bine pentru restul setului. Și apoi în al treilea set a fost tenis înainte și înapoi, tenis bun, (el) m-a învins în ultimul set în 4-all. – câteva puncte înguste și așa mai departe Tenisul continuă.”

Și Kulak se va răzbuna pe Gemma după aproximativ trei ore, deoarece Kulak și Winkler i-au învins pe Gemma și Jeffrey von der Schulenburg din Elveția cu 6-3 și 6-2, pentru a ajunge în semifinale.

Într-un alt meci de joi în care au participat jucători MSU, Campbell/Williams au pierdut în fața lui Chad Kessel/Joshua Sheehy, cu 6-4, 6-2, în sferturile de finală de dublu, iar Gates a pierdut meciul de simplu din turul doi în fața germanului Nino Ehrendschneider, cu 6-4, 6-0.

Meciul de semifinale Colack/Winkler este programat vineri la ora 17:30.

Sâmbătă se vor disputa semifinalele și turneele de simplu, iar finala de simplu duminică.

„(Îmi face plăcere) doar să văd toți jucătorii de tenis ieșind și susținând acest nivel de tenis care, în cea mai mare parte, nu este recunoscut la nivel profesionist”, a spus Cross. „Dar în ultimii doi ani, cred că am făcut o treabă foarte bună, văzând comunitatea ieșind și ne susținând”.

Puteți verifica Site-ul ITF pentru rezultatele complete de la Classic.

Contactați reporterul sportiv digital Phil Friend la 517-377-1220 sau [email protected]. Urmărește-l pe Twitter Încorporați tweet.

daca pleci

ce sau ce: Capital City Tennis Classic

READ  Urmărește: Hat-trick-ul lui Mirisalo o ajută pe Tamika să obțină primele medalii din istorie - Soccernet.ee

cand: 13:00 vineri, la prânz sâmbătă și la prânz duminica

Unde: Centrul de tenis MSU, 3571 Mt. Drumul Speranței, Lansing

admitere: 5 USD sau donați o conservă neperisabilă la Lansing Food Bank