Varvara Gracheva nu poate finaliza ziua câștigătoare de două ori

4 septembrie 2020; Flushing Meadows, New York, SUA; Rusianul Varvara Gracheva lovește cu mâna dreaptă împotriva croatei Petra Martic (nu este în imagine) în ziua a cincea a US Open 2020 la Centrul Național de Tenis Billie Jean King al USTA. Credit obligatoriu: Danielle Parhizkaran-USA TODAY Sports

Rusoaica Varvara Gracheva s-a supărat vineri la Chicago, dar nu a reușit să finalizeze oa doua, întrucât al nouălea cap de serie Alize Cornet a avansat la finala de la Chicago Women’s Open.

Cornet a învins-o pe Grasheva cu 4-6, 6-1, 6-0 în semifinale pentru a câștiga un meci cu prima ucraineană Elina Svitolina. Svitolina a învins-o pe suedeza Rebecca Peterson cu 6-1, 6-7 (4), 6-3.

Mai devreme, vineri, Gracheva și-a finalizat victoria în sfertul de finală cu 6-7 (4), 6-3, 6-4 față de ucigașa ucraineană Marta Kostyuk. Meciul respectiv a fost întrerupt de întuneric la sfârșitul celui de-al doilea set, joi seară.

Svitolina și Cornet se vor întâlni pentru a opta oară în carieră, în timp ce ucraineanul conduce cu 4-3. S-au întâlnit recent în optimi la Eastbourne, Anglia, în 2019, iar Cornet a câștigat seturi directe.

tenis la sol

Al doilea cap de serie Anett Kontaveit din Estonia a rămas în urmă în ambele seturi, dar s-a întors cu o victorie cu 6-4 6-4 asupra șaptei capete Sarah Soribis Tormo în semifinalele din Cleveland.

Sorribes Tormo a marcat prima pauză a meciului pentru a lua un avans de 4-3 în setul de deschidere, dar Kontaveit a compensat următoarele trei, rupându-se de două ori, pentru a câștiga setul. După ce Sorribes Tormo și-a rupt serviciul cu 2-0 în setul secund, Kontaveit a rupt fundașul drept 2-1, apoi a câștigat din nou în ultimul joc pentru a încheia meciul.

READ  OlyWhites începe perfect la Jocurile Olimpice de la Tokyo învingând Coreea de Sud

Adversara lui Kontaveit în finală va fi românca Irina Bego, care a învins-o pe șase-a șasea poloneză Magda Linnet cu 7-6 (5), 6-2. Bigot a tras 11 ași, în timp ce Lynette nu avea niciunul.