West Ham a făcut istorie în Europa League cu o victorie mare în România

Aceeași tânără West Ham a sculptat o mică parte din istoria europeană cu victoria cu 3-0 în fața echipei române FCSB la București.

Golurile lui Pablo Fornals și efortul distorsionat al tânărului titular Devin Mbama au asigurat că Hammers, care ajunseseră deja în optimile de finală din Liga Conferinței Europene, să devină prima echipă din competiție care a câștigat toate cele șase meciuri din faza grupelor.

David Moyes a reușit să ofere 14 jucători de top, printre care Declan Rice, Jarrod Bowen, Kurt Zouma și Michael Antonio, în noaptea sărbătorii.

Cu toate acestea, a fost o performanță matură dintr-o formație care a inclus debutul mijlocașului în vârstă de 16 ani Oliver Scarles și atacantul local Mubama, în vârstă de 18 ani, precum și înlocuitorii adolescenților Freddy Potts, Keenan Appiah Forson, Kamari Sawyer și Kylan Casey.

Începătorii aproape s-au apropiat de golul inițial în minutul 22, când Scarles a lovit o centrare atractivă.

Mbama a ajuns în momentul perfect pentru a lovi mingea în plasă, dar a pus efortul prea aproape de portarul Stefan Tarnovano, care a salvat cu picioarele.

Câteva clipe mai târziu, Tarnovano a parat bine pentru a-l ține pe Flynn Downs departe, după ce a întâlnit o centrare a lui Fornals.

Dar Fornals a fost cel care a depășit impasul, marcând primul său gol european pentru Hammers, cu cinci minute înainte de finalul primei reprize.

Mijlocașul spaniol a lăsat mingea lungă a lui Ben Johnson să sară în fața lui cu piciorul stâng înainte de a trase un superb gol de debut pe lângă Tarnovano.

A existat mai mult de un indiciu de ofsaid, deoarece Fornals s-a spart în mod clar, dar fără să arboreze steag și fără tehnologie VAR în acest moment în competiția de nivel al treilea din Europa, obiectivul a rămas.

READ  Concerte 2023 în România: De la Robbie Williams, Depeche Mode și Eros Ramazzotti la Iggy Pop, Pantra și Smile.

Fundașul Nayef Ajord a fost cu milimetri de secundă înainte de pauză când a fost aruncat de pe linia porții de Alexandro Panti.

Mbama a fost la câțiva centimetri să mai întoarcă o centrare lui Scarles, înainte ca marele moment pentru adolescentul născut în Newham să sosească în minutul 55.

Downs ia alunecat mingea lui Vladimir Koval pe dreapta, iar Mbama a reușit-o cu capul printr-o abatere de la Goyskem Dawa.

Al treilea gol a venit dintr-o centrare impresionantă a lui Scarles, pe care Tarnovano a tras direct în Fornals, care a îndoit mingea liberă în plasă pentru a pecetlui o noapte foarte satisfăcătoare pentru West Ham.