Wimbledon: Fosta campioană Petra Kvitova a supraviețuit unei șocuri timpurii pentru a ajunge în runda a treia, când Nick Kyrgios a avansat rapid.

De două ori campioană, Petra Kvitova, a depășit setul secund pentru a ajunge în turul trei de la Wimbledon cu o victorie 6-1 7-6 (5) în fața româncei Anna Bogdan joi.

Cehul puternic, cap de serie 25, conducea cu 6-1, 5-1, dar Bogdan a revenit impresionant.

Kvitova a obținut punctul de meci când conducea cu 5-4, dar a fost spart pentru a doua oară la rând când Bogdan a egalat.

Apoi Bogdan a primit două puncte de set, Kvitova a trimis cu 5-6, unul salvat cu o lovitură de cap, celălalt cu forehand.

O Kvitova relaxată și-a făcut în sfârșit treaba în departajare, când Bogdan a îndoit un revers în plasă sub presiune.

Kvitova, campioana de la Wimbledon 2011 și 2014, va juca acum cu a patra cap de serie a Spaniei, Paula Padusa, care s-a bucurat de o victorie confortabilă cu 6-3 și 6-2 în fața româncei Irina Parra.

De când și-a câștigat cel de-al doilea titlu, Kvitova a reușit să ajungă în turul a patra de la Wimbledon doar cu o singură ocazie, dar este într-o formă excelentă după ce a câștigat titlul pe gazon de la Eastbourne săptămâna trecută.

Închide

Australianul Nick Kyrgios aplaudă mulțimea după victoria sa în meciul din turul doi împotriva lui Filip Krajinovi. Credit imagine: Steven Paston/PA Wire

În competițiile de simplu masculin, australianul Nick Kyrgios a oferit un serviciu uimitor în timp ce l-a învins pe sârbul Filip Krajinovic cu 6-2, 6-3, 6-1 în 85 de minute pentru a conduce în turul al treilea.

Nu a existat niciuna dintre plângerile sau neînțelegerile cu suporterii care au fost o caracteristică a meciului său din primul tur – Kyrgios abia a avut timp -, deoarece a tras 24 de ași, cu o singură greșeală dublă în general și a luat primul set neînvins. un punct.

Krajinovic, cap de serie 31, dar văzut ca un plutitor periculos după ce a ajuns în finala Queen’s Club la începutul acestei luni, nu a putut face nimic în fața unui baraj de rachete, deoarece Kyrgios nu a tresărit de la început până la sfârșit.

„Am fost în zona mea astăzi, nu aș fi putut juca mai bine”, a spus el. „Este un turneu în care simt că este șansa mea de a câștiga un major, dar îl voi juca joc cu meci”.

READ  Georgia OL Devin Willock, un ofițer de recrutare, a murit într-un accident de mașină, iar alți doi au fost grav răniți