World Championship Wrestling: Apărătorul campion Thomas Gilman vs. Raffy Suburban – O finală posibilă de urmărit

În timp ce talentul Ravi navighează pe un câmp minat la tragerea la sorți de vineri a campionatului mondial, medaliatul cu argint mondial și olimpic va avea un ochi ațintit pe cealaltă jumătate a terenului în același timp. Acesta este locul în care unul dintre principalii săi rivali și poate cel mai mare obstacol dintre el și medaliatul cu aur, campionul mondial american Thomas Gilman, își va croi drum în ceea ce este catalogat drept unul dintre meciurile obligatorii ale acestor turnee.

Gilman și Suburban, primele două semințe (în această ordine), nu s-au confruntat niciodată în cariera lor. Cu excepția unei întreruperi, acest lucru se va schimba probabil în acest weekend. Cei doi bărbați sunt așteptați să fie în fruntea poveștii la clasa de 57 kg – clasa de greutate deschisă până acum lipsită de o astfel de competiție – îndreptându-se spre Jocurile Olimpice de la Paris. Se pare că sunt pregătiți să se întâlnească în finala de sâmbătă.

Și dacă se întâmplă, așteptați-vă la un meci fizic rapid. Deși nu s-au confruntat niciodată, Dahiya și Gilman au o legătură comună – ambii au fost opriți la Jocurile de la Tokyo de eventualul campion olimpic Zavor Ojeev. El l-a învins primul pe O’Jeff Gilman, care a câștigat medalia de bronz, în optimile de finală cu doar un punct. Și apoi, în finală, a învins Suburban.

Cu rusul absent din lumile de la Belgrad, lupta pentru medalia de aur arată ca un meci cap la cap între medaliatul olimpic cu argint și bronz. Și în timp ce Suburb a trecut între clasele de greutate de 61 de kg și 57 de kg în ultimele luni, Gilman a fost în căutarea unui de neoprit de la Jocurile Olimpice de la Tokyo.

READ  Djokovic se retrage de la US Open, când Gauff se închide pentru a lupta cu Swiatek

La Campionatele Mondiale de anul trecut de la Oslo, pe care suburbia a ratat-o, Gilman a câștigat aurul cu stil și a terminat pe vârful podiumului în cele trei evenimente la care a participat anul acesta – două internaționale, Campionatele Panamericane și clasamentul pentru juniori Zuhair. . serie; și Campionatul Final X, care determină echipa SUA pentru Campionatul Mondial.

Renumit pentru că este curajos, majoritatea victoriilor lui Gilman în toate aceste turnee au venit fie prin excelență tehnică, fie prin fixarea adversarului său. Dacă e vorba de asta, rezistența lui Suburb va fi testată la limită de americanul agresiv căruia îi place să se impună fizic adversarilor săi.

Dahiya, a cărui greutate normală variază între 60 și 61 de kilograme, i-a fost greu anul acesta să-și reducă greutatea la 57 de kilograme pentru a concura la turnee. Din acest motiv, a concurat la categoria de 61 kg la turneele Yasar Dogu și Dan Kolov înainte de a scădea la 57 la Campionatele Asiatice, unde a câștigat titlul.

Indiferent de gestionarea greutății, înainte ca Cross Country să înceapă să-și facă griji că Gilman își va ridica argintul la aur la Campionatele Mondiale din 2019, va trebui să lupte într-un domeniu foarte dur, în care scenariul se poate transforma într-o clipă. O privire la jumătatea loteriei oferă o înțelegere a cât de adâncă și dificilă poate fi clasa de greutate de 57 kg.

Favoritul meciului de deschidere va fi împotriva românului Razvan Marian Kovacs, care va face debutul la Campionatul Mondial, dar este singurul meci care arată direct din punct de vedere suburban. Dacă îl va învinge pe Kovacs, îl va înfrunta pe tânărul de 24 de ani din Uzbekistan, Golumjon Abdullahiyev, care a învins-o pe Dahia în trecut și aproape că i-a învins pe Dahia și Gilman Slayer Ojeev.

READ  Echipa feminină de handbal participă la Cupa Mării Baltice și la echipa națională de handbal a Estoniei

Dacă Dahia va învinge primul său mare test, îl va înfrunta pe albanezul Zelimkhan Abkarov. Luptătorul de origine rusă, care și-a transferat cetățenia pentru a concura pentru Albania și a luat pe numele său medalia de aur la Cupa Mondială Freestyle, este singura persoană care a învins Suburban în acest an în finala turneului Don Kolov din Bulgaria.

Odată ce acest obstacol este depășit, Suburbia se va confrunta cu un test sever în semifinale, cu japonezul Toshihiro Hasegawa sau germanul Horst Lehr așteptându-l. Alături de iranianul Alireza Sarlak, Hasegawa și Lehr sunt printre puținii concurenți care ar putea strica potențialul meci final dintre Dahia și Gilman. Sarlak și Gilman, care sunt de aceeași parte a loteriei, vor avea o confruntare interesantă între Iran și Statele Unite, în rolul celor patru, cu nuanțe politice distincte.

Cei doi concurenți de cros au acreditările potrivite pentru a-i provoca pentru titlu – Hasegawa, medaliatul cu bronz la 61 kg la campionatele mondiale de anul trecut, l-a învins pe Cross pentru a deveni campioana mondială sub 23 de ani în 2018. Lehr, care a câștigat ultimul bronz de 57 kg. Anul, adăugat la reputația sa. Sezonul de creștere prin fixarea lui Gilman în campionatul din Tunisia în acest an – singura pierdere pe care a suferit-o jucătorul american în 2022.

Dahia a petrecut o lună de antrenament în Rusia, în încercarea sa de a deveni doar al doilea campion mondial din India și de a merge pe urmele absolventului și mentorului de la Stadionul Chhatrasal, Sushil Kumar. El chiar speră să realizeze această ispravă învingându-l pe Gilman. Va fi un meci bun”, a declarat Suburban pentru UWW. „Vreau să-l lupt și cu el (Gilman) și sper să se întâmple la Belgrad pentru că îmi doresc foarte mult să fiu campion mondial”.

READ  Decesele cresc cu 2 de la 5 în accident dublu în sud-estul României-Xinhua