Ziua 1 Wimbledon 2021: Andy Murray revine la iarbă cu victorie | știri despre tenis

Wimbledon, singurul Grand Slam de iarbă al anului, revine după doi ani. Wimbledon 2021 va fi cea de-a 134-a ediție a turneului, a 127-a ediție a turneului feminin la simplu, a 53-a ediție a Open Era și a treia Grand Slam a anului. În timp ce Novak Djokovic este campioana actuală la simplu masculin, românca Simona Halep va începe să-și apere titlul anul acesta.

Iată toate rezultatele din prima zi:

1) Arina Sabalenka câștigă

Aryna Sabalenka din Belarus a apărut ca prima câștigătoare a Grand Slam-ului de la Wimbledon din doi ani, învingând-o pe românca Monica Niculescu în seturi drepte într-un meci din primul tur. Sabalenka a câștigat meciul împotriva adversarului său cu 6-1, 6-4 la Kurt-1.

2) Novak Djokovic câștigă

Campionul în acțiune, Novak Djokovic, a venit din spate pentru a-l învinge pe britanicul Jack Draper în patru seturi în primul tur. După ce a pierdut primul set pentru a obține o panică timpurie, Djokovic a depășit adversarii să câștige următoarele trei seturi pentru a câștiga meciul cu 4-6, 6-1, 6-2, 6-2 pentru a ajunge în runda următoare.

3) Ieșirea Tsitsipas

Steaua grecească de tenis Stefanos Tsitsipas a fost eliminată în primul tur după ce a pierdut în fața americanului Francis Tiafoe. Și Tsitsipas, în rândul al treilea, a suferit înfrângere în seturi drepte, pierzând în fața lui Tiafoe cu 4-6, 4-6, 3-6.

4) Pedro Martinez câștigă

Spaniolul Pedro Martinez l-a învins pe italianul Stefano Trafaglia cu 6-3,2-6,6-4,6-4 în meciul din primul tur de la Wimbledon 20201.

5) Calificatorul american Dennis Kudla bate

Americanul Dennis Kudla și-a revenit din căderea din două seturi pentru a câștiga primul său meci de la Wimbledon. Kudla, cel de-al 114-lea veteran, a învins-o pe cea de-a 30-a, pe spaniolul Alejandro Davidovich Fokina. Scorul a fost 5-7, 4-6, 7-6 (4), 6-3, 6-3.

READ  Europa vrea să deschidă următorul parc național Yellowstone

6) Sofia Kenin câștigă

Sofia Kenin a avansat în turul doi la Wimbledon, învingându-l pe Xinyu Wang cu 6-4, 6-2. Kenin a salvat singurul punct de rupere pe care l-a întâlnit. Campionul Australian Open din 2020 este al patrulea.

7) Petra Kvitova a ieșit prin knockout.

Campioana dublei Wimbledon, Petra Kvitova, a fost eliminată în prima rundă de americanul Sloane Stephens cu 6-3 6-4. Stevens, fostul jucător din Top Ten, care se află acum pe locul 73, a făcut doar 14 faulturi neforțate. Cea mai bună apariție la Wimbledon a fost în 2013, când a ajuns în sferturile de finală.

8) Ega Swiatek câștigă

Poloneza Iga Swiatek și-a început campania de la Wimbledon pe o notă promițătoare, învingând taiwanezul Hsieh Su-Wei cu 6-4 6-4 în prima sa victorie majoră. Numărul nouă mondial a învins-o pe Hsieh pe drumul către titlul de French Open de anul trecut și a făcut un început solid cu o pauză în meciul de deschidere, dar i-a permis adversarului său neortodox să se agațe înainte de a lua primul serviciu din set.

9) Andy Murray începe să câștige

Anglianul Andy Murray l-a învins pe al 24-lea cap de serie Nikoloz Basilashvili cu 6-4, 6-3, 5-7, 6-3 la All England Club pentru a-și începe cariera la Wimbledon 202i. Murray a condus cu 5-0 în al treilea set, dar a rupt meciul de trei ori la rând, pierzând șapte jocuri consecutive. A câștigat stăpânirea în setul final.

10) Garbine Muguruza o învinge pe Fiona Ferro

Fosta campioană Garbine Muguruza a învins-o luni pe franceza Fiona Ferro cu 6-0, 6-1. Jocul a fost întârziat prin alergare. Cu toate acestea, clasamentul 11 ​​spaniol a recuperat timpul pierdut după ce meciul a fost reluat pentru runda a doua în 49 de minute. Muguruza a câștigat primele sale 11 meciuri înainte ca un forehand calculat pe Ferro să-și arate drumul spre tabela de marcaj.